Na trh vstupuje silný bio-zázvorový extrakt v kapslích

O tom, že zázvor má výborné účinky na lidské zdraví, nikdo nepochybuje. A nemusí to být vždy jen čaj, nebo jeho konzumace v čerstvém stavu. Na český trh vstoupila koncentrovaná forma BIO zázvoru pod názvem Eligin, který vyrábí společnost Kitl z kvalitního zázvoru, který obsahuje nadprůměrně vysoká množství účinných látek. Právě ty pomáhají při infekčních onemocněních, poruchách imunity a i v podpůrné terapii během léčby nádorových onemocnění.

U zrodu Eliginu stála prof. MUDr. Jiřina Bartůňková, DrSc., přednostka Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty UK, která se na zázvor zaměřuje dlouhodobě. „Doporučit jíst zázvor čerstvý nebo pít zázvorový čaj je sice snadné, ale kvalita prodávaných zázvorů se diametrálně liší. Chtěli jsme produkt, za jehož obsah budeme moci ručit,“ vysvětluje.

 

Ne každý oddenek však obsahuje stejné množství dvou účinných látek – 6-gingerolu a 6-shogaolu. „Složení rostlinného materiálu se mění v závislosti na geografickém původu suroviny a roční době sklizně,“ vysvětluje prof. Ing. Jan Tříska, CSc. z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, který se na vývoji Eliginu podílel. Společně s kolegyní RNDr. Naděždou Vrchotovou, CSc. provedli celou řadu analýz zázvorových oddenků z Asie a Afriky. „Díky těmto znalostem jsme dokázali doporučit dobrý a spolehlivý zdroj pro vstupní suroviny,“ dodává profesor. Zázvor, z nějž je Eligin vyroben, pochází z Indonésie a je produktem ekologického zemědělství.

Vysoký obsah účinných látek ve výchozí surovině ale sám o sobě nestačí. Je třeba zázvor vhodným způsobem upravit. Díky specifickému výrobnímu postupu se v Eliginu podařilo maximalizovat množství 6-gingerolu i 6-shogaolu.

„A protože samotný zázvor obsahuje jen stopová množství vitaminu C, přidali jsme do konečného produktu ještě definované množství tohoto vitaminu, který potencuje jeho účinky,“ doplňuje profesorka Bartůňková. Navíc přídavek vitaminu C umožňuje zvýšení obsahu 6-shogaolu.

 

Síla účinných látek obsažených v Eliginu nachází uplatnění v mnoha oblastech. „Zázvor se osvědčil při nevolnostech a zvracení různého původu. Některé studie prokázaly, že zázvor je stejně účinný ve snížení symptomů nauzey a zvracení při chemoterapii jako moderní antiemetika,“ zmiňuje profesorka Bartůňková. Užívá se i při kinetózách (mořská nemoc), přičemž netlumí pozornost k řízení jako jiné prostředky. Přehled účinků zázvoru je uveden níže.

Zázvorový prášek v Eliginu je obalen speciální enterosolventní kapslí. Díky tomu se po zapití rozpouští až ve střevě. Tudíž se lze vyhnout jeho pálivému účinku v jícnu nebo žaludku. Kdo má naopak rád palčivou chuť, může obsah kapsle vysypat a užít extrakt samostatně. Eligin mohou užívat dospělí a děti od 6 let věku.

Zázvor má popsáno značné množství účinků na zdraví organismů. Z publikovaných sdělení vyplývá, že látky obsažené v zázvoru a z něj připravené extrakty: pozitivně ovlivňují procesy trávení, zmírňují dyspeptické potíže, aktivují střevní peristaltiku, podporují chuť k jídlu, vykazují protizánětlivé a imunostimulační účinky, stimulují srdeční činnost a krevní oběh, zabraňují srážení krve, snižují hladinu krevních tuků a cukrů, mají výrazný antioxidační účinek, mohou působit chemopreventivně, tlumí bolest u pacientů nemocných osteoartritidou, osvědčily se při nevolnostech a zvracení různého původu (kinetóze, těhotenské nevolnosti nebo nauzee doprovázející chemoterapii) a působí antibakteriálně.

Kitl Eligin BIO je registrován jako doplněk stravy. S přípravkem Eligin od společnosti Kitl nebyly prováděny klinické studie.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.