INSPO 2018 představilo technologie pomáhající handicapovaným

V Kongresovém centru v Praze se konala konference INSPO 2018, na které byly představeny nejnovější technologie pomáhající handicapovaným. I když byl letošní 18. ročník výrazněji zaměřen na řešení posilující zejména větší nezávislost lidí se zrakovým handicapem, na své si přišli i účastníci se sluchovým či tělesným a dalším postižením.

Jaume Cunill ze Španělska demonstroval potenciál technologií pro lidi s různými hendikepy na dvou zařízeních. The Box One4ALL je malá krabička vybavená snímači umožňujícími získávat a analyzovat informace z okolí a předávat je uživatelům prostřednictvím jejich chytrého telefonu. Přístroj umožňuje čtení barev, měření teploty předmětu na dálku (například teplotu trouby či oleje při vaření) nebo měření tělesné teploty. Mimo jiné také umí v několika vteřinách označit jakýkoli typ předmětu, identifikovat předměty jednotlivých členů rodiny, zaznamenávat pokyny k používání nebo třeba rozpoznat počáteční a konečné datum doby užívání léku a jejich dávkování. V práci pak umožňuje identifikovat složky, CD a další předměty.

Druhým přístrojem, jenž byl účastníkům představen, bylo UFO (Universal Finder One). Toto malé zařízení napojené na chytrý telefon umožňuje lokalizovat lidi, vytvářet hrací plochy, identifikovat místa a vůbec poprvé také tvořit řešení na míru přesně podle potřeb uživatele, a to na pouhá tři kliknutí.

Dalším zahraničním hostem byl Omer Elad z Izraele, který předvedl zařízení OrCam MyEye, které zprostředkovává umělé vidění pro nevidomé a slabozraké osoby a pro lidi s poruchami čtení. Umožňuje okamžité a diskrétní přečtení tištěných či digitálních textů z jakéhokoli povrchu, rozpoznávání totožnosti osob a identifikování produktů, barev a bankovek. Celé zařízení je uloženo v malé nositelné pomůcce o velikosti prstu, která se magneticky připíná na jakékoli brýle. Uživatel si může snadno věci přečíst tak, že na ně ukáže prstem nebo se dotkne zařízení. Informace jsou potom nositelem předávány prostřednictvím miniaturního reproduktoru. Účastníky zaujalo zařízení natolik, že expozici společnosti OrCam Technologies dali nejvíce hlasů v soutěži o nejlepší stánek.

Díky hlasům publika byly uděleny ceny ve výši 5000 Kč také za nejlepší přednášky ve všech sekcích. V dopoledním programu získal nejvíce hlasů Filip Maleňák, který informoval o novinkách v aplikaci Záchranka. Vedle propojení se systémem Horské služby aplikace umožňuje i textové komunikace neslyšící osoby s operátorem linky 155.

V sekci Přístupnost nejen webu zabodoval Petr Dušek s přednáškou o využití 3D tisku nejen v astronomickém vzdělávání osob se zrakovým postižením. Radka Majerová z Evropského centra jazykové rehabilitace zaujala v sekci o vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením prezentací rehabilitačně komunikačního softwaru pro nemluvící lidi VoCoN. V sekci ICT pro osoby se sluchovým postižením hovořila Andrea Hudáková z Ústavu jazyků a komunikace neslyšících o formách podpory pro neslyšící studenty Filozofické fakulty UK v Praze.

Na konferenci zaznělo celkem 23 přednášek a 33 organizací předvedlo širokou škálu pomůcek, aplikací, programů a projektů zkvalitňujících život lidem s různým zdravotním postižením. Řada z nich byla uvedena v premiéře. Například společnost TextCom představila telefonický hovor s online simultánním přepisem mluvené řeči, český startup Naviterier oficiálně spustil na trh speciální navigaci pro chodce se sníženou schopností orientace a pohybu a společnost RTI předvedla první rozhlasový přijímač pro digitální rozhlas určený především pro nevidomé a zrakově postižené.

Již počtvrté byla na konferenci udělena Cena Nadace Vodafone Rafael za ICT inovace pro kvalitnější život lidí se zdravotním postižením. Cenu spojenou s odměnou 200.000 korun převzal sociální podnik Transkript online za projekt eScribe: online simultánní přepis mluvené řeči. Porota na něm mimo jiné ocenila zapojení nevidomých osob na pozicích profesionálních přepisovatelů, kterým se tak otevřely nové příležitosti pracovního uplatnění. V současné době sociální podnik zaměstnává čtyři nevidomé osoby a může tak nabízet svoji službu ve formě náhradního plnění.

Vyhlášeny byly také výsledky 14. ročníku literární soutěže Internet a můj handicap. Přihlásilo do ní 34 příspěvků od autorů s nejrůznějším zdravotním postižením, kteří popisují, jak jim internet nebo telefon pomáhá se vyrovnat s daným handicapem. První cenu 7 000 korun od ČSOB převzal neslyšící Alexandr Zvonek, který se stal prvním autorem, jenž zvítězil dvakrát.

Všechny přednášky zaznamenali pracovníci střediska Teiresiás na video, po zpracování budou vystaveny na webu. Další informace o konferenci jsou na stránkách www.inspo.cz.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.