Silné akné v obličeji

Otázka

Je mi 22 let a beru pátým rokem HA Minerva. Před půl rokem se mi na obličeji začalo dělat silné akné, z počátku v okolí úst (především na bradě), dnes už prakticky po celém obličeji. Jedná se většinou o hluboké boláky, které se hojí asi měsíc, mám jich na obličeji vždy více. Jinak je moje pleť spíše sušší, citlivá. Chodím na dermatologii, kde mi předepisují různé antibiotické masti a vodičky, ale nic nepomáhá, naopak stále se to zhoršuje. Hormony mám v pořádku. Jím poměrně zdravě (hodně ovoce, zeleniny, celozrnného pečiva, uzeniny téměř vůbec) piju 3 l denně – čaje, džusy, vodu. Beru zinek, chlorelu, beta karoten, B-komplex, echinaceu. Jsem už zoufalá. Prosím máte pro mě nějakou radu?

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
To, co popisujete, nemusí být akné, ale připadají v úvahu další diagnózy, například periorální dermatitis a ekzém, které se za akné často zaměňují. Doporučovala bych změnit dermatologa! Takzvaná zdravá strava nemá příliš velký vliv na stav pleti s výjimkou alergií na konkrétní potravinu a celiakii (nesnášenlivost lepku, který je ve všech obilninách).
Klasická akné je vyvolána nadbytkem androgenů – mužských pohlavních hormonů, které se tvoří v minimálním množství v těle každé zdravé ženy, nebo zvýšenou citlivostí kůže k těmto hormonům. Minerva obsahuje cyproteron acetát tedy nejsilnější antiandrogen, který blokuje účinky androgenů v kůži. Akné bývá taktéž lokalizována spíše v T zóně – na čele, ve středu obličeje a zpravidla se neomezuje jen na obličej, ale boláčky a uhříky (komedony) bývají i na hrudníku, zádech, v některých případech i na hýždích. Vzácněji bývá akné vyvolána kontaktem s minerálními oleji, nevhodnou kosmetikou, jódem, brómem… Součástí akné je mazotok, tedy mastná pleť.
V současnosti bych vám poradila objednat se na jiné dermatologické pracoviště (optimálně dermatokosmetické, které disponuje kožními lasery) a zatím nepoužívat žádnou kosmetiku, obličej omývat jen vlažnou vodou, případně aplikovat obklady z borové vody. Za pokus stojí i vynechat obilniny (i celozrnné), vynechte i všechny potravní doplňky a vitaminy (jejich význam je pochybný), konzervy, džusy (možná přecitlivělost na konzervační látky).