řidička

Řidiči – alergici by měli včas užít svůj lék a v autě nevětrat

V horkém a suchém počasí, kdy je vzduch plný pylu a dalších alergenů, by řidiči – alergici měli počítat s určitými omezeními, aby jízdu v pohodě zvládli. Především by měli dostatečně včas před jízdou užít svůj lék, aby je pak nerozptylovaly při řízení slzící oči a kýchání. V žádném případě by při jízdě neměli větrat, protože tak do vozu nahrnou další alergeny.

„Každý lék má určité zpoždění v nástupu účinku. Pokud si řidič vzpomene pozdě, můžete první část cesty strávit kýcháním a smrkáním, než lék zabere,“ vysvětlují odborníci na webu www.pylovasluzba.cz.

Za jízdy by měl mít alergický řidič vytažená okénka a neotvírat je. „Pro filtraci vzduchu v autě používejte kvalitní pylový filtr. Nebude se snižovat vaše pozornost za jízdy a budete se cítit výrazně lépe,“ radí na webu odborníci.

Řidičům se podle odborníků vyplatí sledovat pylové zpravodajství. Pomůže jim odhadnout množství a druhy pylu v ovzduší, takže si budou moci lépe naplánovat cestu. Pokud cestují do ciziny, měli by si zjistit průběh tamní pylové sezony. Skladba pylu v různých pásmech se totiž může výrazně lišit.

Výhodnější je podle odborníků jezdit v době menší aktivity pylu. Pokud je to možné, měl by se řidič – alergik vyhnout jízdě za suchých dní, kdy pyl volně poletuje. Naopak by měl dát přednost době, kdy je po dešti nebo se ochladí – pylu je pak v ovzduší výrazně méně. Více pylu je v ovzduší ráno, méně odpoledne a večer.

Pro alergiky je také důležité dodržovat pitný režim – dostatečný přísun tekutiny totiž přispívá ke zvlhčení sliznic nosu i krku. Svlaženému řidiči se pak lépe dýchá, a tím pádem i lépe řídí.

Řidič – alergik by v době pro něj nejkritičtější dokonce měl přenechat řízení jinému řidiči, který není na pyl alergický. Rozhodně se to vyplatí alergikovi i posádce vozu – alergik unavený náporem alergenů si zatím odpočine a nehrozí, že by při záchvatech slzení a kýchání ztratil vládu nad vozem do té míry, že by způsobil havárii.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.