![](https://www.hledamzdravi.cz/wp-content/uploads/2014/02/14.jpeg)
Právě tohoto onemocnění se tolik bojíme! A co je nejhorší: při potížích se stydíme jít k doktorovi. Stále totiž ještě není zvykem hovořit otevřeně o problémech spojených s vyměšováním, o konečníku a vlastních střevech. Je to obrovská škoda, protože ani na nádory ve tlustém střevě se nemusí umírat, pokud se na ně přijde včas.
Co za ni může?
Výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku, odborným názvem kolorektální karcinom, je u nás mimořádně vysoký. Držíme dokonce evropský primát: u mužů jsme na prvním místě, u žen na místě druhém. Za jediný rok v České republice zemře na rakovinu tlustého střeva a konečníku přibližně 4 500 osob. To je skoro celé malé městečko.
Mnoho věcí se musí v lidském těle odehrát, aby se z malé chybičky v genetickém kódu jedné buňky začal vyvíjet zhoubný nádor. Pokud se ovšem rozběhne kaskáda těchto nevratných změn, nemusí už být šance je zastavit. Proto je tak důležité překonat strach z diagnózy a při potížích vyhledat pomoc u lékaře. Chirurgicky odstranitelný nádor časných stadií je zpravidla vyléčitelný bez následné cytostatické léčby. Každý rok je v České republice zjištěno asi 8 000 nových onemocnění. Ženy častěji postihuje nádor tlustého střeva, muži spíše onemocní zhoubným nádorem konečníku. Výskyt rok od roku stoupá a riziko, že onemocníme, roste po 45. roce života. Výjimkou ale nejsou ani mladší pacienti.
Proč se buňky vyhnou kontrole
Mohou si Češi za smutný primát sami? Odpověď není jednoduchá. Přímá příčina vzniku totiž zatím jednoznačně vysvětlena není. Jsou ale rizikové faktory, které možnost propuknutí onemocnění zvyšují. Za to, zda rakovinu dostaneme, sice tedy sami nemůžeme, ale nevhodný životní styl, například záliba v tučném jídle a alkoholu či nedostatek vlákniny k tomu však určitě přispívá.
-
Dědičnost
Mezi genetické faktory patří existence pokrevních příbuzných v první linii (rodiče, sourozenci, děti), kteří tímto nádorem již onemocněli.
-
Jiná nezhoubná onemocnění
Rizikovým faktorem jsou například také některé druhy polypů. Polypy jsou výrůstky ze stěny střeva. Z některých může během dlouhé doby vzniknout zhoubný nádor.
-
Životní styl
Páchá největší škody. Riziko vzniku nádoru zvyšuje například úprava masa při vysokých teplotách (smažení, pečení, grilování), nadměrná konzumace živočišných tuků, uzenin, nedostatek vlákniny a některých vitaminů a stopových prvků. Střevům neprospívá přemíra alkoholu, především piva, a kouření. Přepálené tuky, látky vznikající při uzení a cigaretový kouř v sobě obsahují tzv. karcinogeny, které mohou vyvolat nebo podporovat vznik a rozvoj nádorů střeva a konečníku. Naopak vitaminy a některé stopové prvky a vláknina mohou tyto karcinogeny neutralizovat. Vláknina navíc urychluje průchod zbytků potravy tlustým střevem a zkracuje kontakt rizikových látek se střevní sliznicí.
Jaké mohou být příznaky
V časných stádiích onemocnění mohou být potíže nevýrazné. Později se může objevit zácpa, průjem, střídání zácpy a průjmu. Ve stolici může být přítomna krev nebo hleny. Někdy se mohou objevit bolesti břicha nebo v oblasti konečníku, trvalé nebo přechodné. K celkovým příznakům patří nechutenství, nevolnost, slabost, únava, hubnutí. Všechny tyto příznaky neznamenají jednoznačně zhoubný nádor, ale mohou být (a častěji i bývají) projevy jiného, nezhoubného onemocnění. Jde hlavně o hemoroidy, infekční a zánětlivá onemocnění střeva.
Základní test je zdarma
Prvními projevy onemocnění mohou být stopy krve ve stolici, které nemusí být zrakem nijak patrné. Odhalit tzv. okultní (skryté) krvácení dokáže velmi jednoduchá skríningová metoda, na kterou má zdarma nárok každý občan starší 50 let jednou za dva roky. Odběr vzorku stolice si provede každý sám doma, psaníčko s odběrovou soupravou poskytuje praktický lékař. Bohužel zdrojů krvácení může být ve střevech hodně, takže je někdy třeba vyšetření opakovat, případně ověřit endoskopickým vyšetřením. Nejprůkaznější je tzv. kolonoskopie, endoskopické vyšetření tlustého střeva pomocí speciální hadice s optickým vyšetřením. Stejně jako u dalších zhoubných nádorů je naděje na vyléčení vyšší, pokud je onemocnění zachyceno v časném stadiu. Mezi léčebnými metodami jsou na prvním místě chirurgické výkony, při nichž je odstraněn nádor s případnými lymfatickými uzlinami. V řadě případů je operace konečným řešením, další léčení si nemoc nevyžaduje. Jindy je třeba tuto metodu doplnit podáváním cytostatik. Cytostatika jsou látky, které zastavují nádorové bujení a ničí nádorové buňky.
Co můžeme udělat sami
-
Nahradit podíl živočišných tuků ve prospěch tuků rostlinných (tučné maso, uzeniny a jídlo z tzv. fast-foodů vynechat, jídelníček doplnit rybami, drůbežím a libovým masem)
-
Omezit spotřebu červeného masa
-
Zvýšit obsah vlákniny v potravě ( jídelníček doplnit o celozrnné pečivo, luštěniny, ovoce a zeleninu)
-
Omezit alkohol, přestat kouřit
-
V potravě dodat tělu látky, které mají prokazatelně ochranný účinek (vápník, vitamíny A, C, E, selen, kyselina listová)
-
Nezapomínat na dostatek pohybu, věnovat pozornost své váze a kondici
-
Sledovat svůj zdravotní stav, chodit na preventivní prohlídky
Patříte do rizikové skupiny?
-
Pokud odpovíte kladně na většinu těchto otázek, pak ano.
-
je vám více než 45 let?
-
kouříte?
-
máte sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu?
-
upřednostňujete červené maso?
-
pijete často alkohol?
-
míváte problém při vyprazdňování (bolestivost, krvácení, střídání průjmů a zácpy)?
Vyšetření střev se dá vydržet
Rektoskopie:
znamená zavedení krátké duté trubice s optikou do konečníku za použití lokálních gelů se znecitlivujícím účinkem. Umožňuje vyšetření konečníku pohledem a odběr vzorku na mikroskopické vyšetření.
Kolonoskopie:
vyšetření, při kterém se po aplikaci zklidňujících léků proti bolesti zavede konečníkem do tlustého střeva ohebná hadice, na jejímž druhém konci je optický systém. Umožňuje podrobné vyšetření a také odstranění polypů. Nic příjemného, ale nebolí to!
Vložit komentář