MZ chce programy včasného vyhledávání rakoviny pro více lidí

Programy včasného vyhledávání rakoviny se zřejmě od podzimu rozšíří na více lidí: preventivní mamografii, která odhalí nádor prsu v samém počátku, zaplatí zdravotní pojišťovny i ženám nad 70 let. V prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku si lidé od 55 let zvolí, zda chtějí test na krev ve stolici nebo kolonoskopii. Některé pojišťovny již vyšetření v této šíři hradí z preventivních fondů, vyhláška uloží tuto povinnost všem.

Podle náměstka ministryně zdravotnictví pro legislativu Martina Plíška je návrh vyhlášky nyní v „legislativním procesu“. Platit by podle něj mohla od podzimu.
Rakovina prsu je ročně odhalena u 6000 žen, zemřou 2000. Pojišťovny nyní hradí jednou za dva roky mamografii ženám od 45 do 69 let. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ji od letošního roku hradí i ženám starším. Zkušenosti ukázaly, že o vyšetření mají seniorky zájem.
Odborné lékařské společnosti proto doporučily odstranit horní věkovou hranici. V ČR žije podle statistiků 659.062 žen nad 70 let, tvoří pětinu všech žen, které budou mít na vyšetření nárok. Při ceně jednoho mamografického vyšetření 500 korun by náklady na jedno kolo, tedy na dva roky, činily zhruba 66 milionů korun, každý rok pak 33 milionů.
Rakovina tlustého střeva a konečníku je ročně odhalena u 8000 lidí, zemře 5000. Česko je tak v čele světových žebříčků. VZP a Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance již hradí optické vyšetření tlustého střeva a konečníku, kolonoskopii, lidem nad 55 let ze svých preventivních fondů.
Podle odhadu odborníků by mohlo zvolit mezi dvěma preventivními metodami kolonoskopii 5000 lidí. Při ceně výkonu 700 korun se náklady odhadují na 3,5 milionu. Zároveň ale lidé, kteří podstoupí kolonoskopii, nepotřebují test na přítomnost krve ve stolici za 150 korun, za deset let se tím při dvouletých intervalech uspoří 750 korun, na 5000 lidí 3,75 milionu.
Náklady mohou stoupnout, pokud by pacient potřeboval další vyšetření a operativní odstranění polypů, z nichž se obvykle rakovina vyvíjí. Na to by bylo potřeba zhruba 9,6 milionu korun. Částka ale bude kompenzována tím, že léčba včas odhaleného nádoru je levnější.
Nově by preventivní vyšetření na rakovinu tlustého střeva a konečníku měly nabízet také gynekologické ordinace. Rozšířením screeningových míst stoupne šance včasného záchytu rakoviny u žen, které nechodí k praktikovi a pravidelně navštěvují jen gynekologa.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.