Bludy o rakovině prsu ztěžují pacientkám cestu léčby

Používání deodorantů v podpaží ani nošení kosticových podprsenek nezpůsobuje rakovinu prsu. Rovněž pravidelné screeningové vyšetření na mamografu je zcela bezpečné, výhody včasného odhalení i velmi malého nádoru plně vyvažují případné riziko. Při delším letu letadlem obdrží tělo mnohem větší dávku radiace, s níž si také poradí, řekl primář Václav Pecha s tím, že jde o rozšířené bludy o rakovině prsu.

„Ve zdravotnictví obecně koluje spousta mýtů a domněnek. Nevyhýbají se ani tematice rakoviny. Některé jsou úsměvné, jiné zdravotníkům i pacientkám ztěžují cestu léčby. Není tedy od věci udělat si jasno,“ uvedl primář, který vede onkochirurgické oddělení DTC Medicon.
Mýtus o vlivu deodorantů vznikl zřejmě na základě britské studie, kdy vědci našli ve vzorku 20 rakovinných tkání paraben, konzervační látku užívanou v kosmetice. Paraben prý napodobuje v těle vliv hormonu estrogenu, který může urychlit nádorové bujení. Žádná další studie to ale nepotvrdila.
Další blud o vlivu kosticových podprsenek vychází z tvrzení, že kostice prý tlačí na lymfatické žlázy na spodku prsou, čímž prý způsobují hromadění jedů v tkáni a následně rakovinné bujení. „To je nesmysl, na rakovinu nemá žádný vliv to, jak těsné oblečení žena nosí,“ zdůraznil primář.
Varoval před nebezpečným omylem, že rakovinu prsu dostanou jen ženy s rodinným zatížením. Zhruba 70 procent žen, které onemocní rakovinou prsu, nemá v rodině nikoho s tímto onemocněním. „Platí sice, že když matka, babička nebo sestra měly rakovinu prsu, je riziko zhruba dvojnásobné, ale ani rodina s tradicí železného zdraví nezaručí, že žena rakovinu prsu nedostane,“ upozornil Václav Pecha.
Nebezpečný je i názor, že čím menší prsa, tím menší riziko. Podle primáře Pechy neexistuje žádné spojení mezi velikostí prsou a onemocněním rakovinou. Velká prsa jsou jen složitější na vyšetření.
Mylný je podle primáře také názor, že se dá rakovině prsu předejít zdravým životním stylem a že žena, která ho nedodržuje, si za nemoc může sama. Žádná účinná prevence neexistuje. Zdravý životní styl, vyvážená strava, dostatek pohybu a minimum alkoholu a nekouření vzniku rakoviny nezabrání, je však předpokladem k celkově zdravějšímu, a tudíž na nemoc připravenému tělu. Žena za onemocnění nemůže. I když například obezita je rizikovým faktorem, ne všechny obézní ženy onemocní.
Ročně v Česku onemocní rakovinou prsu až 6500 žen, 2000 zemřou.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.