Lidé si dnes mohou nechat zdarma vyšetřit mateřská znaménka

V Česku se totiž koná již devátý ročník Evropského dne melanomu, který veřejnost upozorňuje na rizika rakoviny kůže. Melanom patří mezi nejnebezpečnější a nejzákeřnější formy rakoviny.

„Cílem projektu není během jediného dne vyšetřit celou populaci. Cílem je, aby každý z pacientů alespoň jednou za rok navštívil preventivně dermatologa,“ řekla koordinátorka projektu v ČR prof. Jana Hercogová.
Za osm uplynulých ročníků Evropského dne melanomu v ČR dermatologové vyšetřili více než 32.000 lidí. Jen loni odhalili minimálně 26 zhoubných melanomů, nádorů z pigmentových buněk.
Zhoubný (takzvaný maligní) melanom stále zůstává jedním z nejčastějších zhoubných nádorů. Počet nově objevených nádorů se stále zvyšuje zejména u mladých lidí. Největší nárůst je u žen mezi deseti a 29 lety.
Přestože je nejsnáze rozpoznatelným nádorem, umírá ročně na maligní melanom v Česku kolem 300 lidí. Mezi nejrizikovější kategorie patří ženy mezi 25 a 35 lety.
Seznam všech pracovišť, kde si lze během Evropského dne melanomu nechat bezplatně vyšetřit mateřská znaménka, je průběžně aktualizován na webových stánkách www.melanoma.cz. Do většiny ordinací je však třeba se objednat předem. Volat lze i na bezplatnou infolinku 800 880 854.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.