Nadměrné pocení

Otázka

Dobrý den, náš 4letý syn se v noci nadměrně potí na krku a hlavě. Jakmile ulehne, do 30 minut má mokrý krk, mokré vlasy, pot mu zatéká na záda. Každých 30 minut mu musíme měnit mokré pyžamko a ofenovat hlavu. Je to pro nás velice namáhavé. Tento stav trvá již 2 roky, nikdo nám dosud nedokázal pomoci. Nadměrné pocení syna je důvodem častého prochládání, nemůže navštěvovat mateřskou školku apod. Dosud je léčen na opakované infekty horních cest dýchacích, astma bronchiale a alergie typu A. Když je dítě v místnosti, kde neběhá, při klidné činnosti se nepotí. Jakmile ve stejné místnosti ulehne ke spánku, teplota se ještě navíc sníží, dítě je do 30 minut mokré… Kam se máme obrátit na odbornou pomoc?

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Nevím, jaká vyšetření váš syn již absolvoval, zda byl pro své potíže hospitalizován, či zda navštěvujete jen pediatra a alergologa.
Bylo by velmi dobré obrátit se na některou z dětských klinik – optimálně FN Motol, ambulanci pro dětské chronické respirační onemocnění. Pokud ještě neabsolvoval vyšetření chloridů v potu, stanovení hladiny krevního cukru (glykemie) na lačno, resp. hladin protilátek proti endomyziu, pak bych doporučovala tato vyšetření doplnit.
Předpokládám, že spí pod lehkou nealergickou pokrývkou v chladnější místnosti, nosí prodyšné bavlněné prádlo…