Klokani mohou být klíčem k léčbě rakoviny kůže

Způsob, jakým klokani opravují svoji DNA, by podle vědců mohl být klíčem, jak zabránit rakovině kůže. Pokouší se proto najít enzym, jehož prostřednictvím mohou vačnatci a další živočichové napravit poškození buněk, které u člověka vede ke vzniku nádoru. Napsala to agentura Reuters.

Výzkum provádí vědci z Innsbrucké univerzity v Rakousku a z Melbournské univerzity v Austrálii.
„S blížícím se létem bude kvůli nadměrnému vystavení škodlivým slunečním UV paprskům rakovina kůže diagnostikována více než 400.000 Australanům,“ řekla vedoucí výzkumu, slovenská vědkyně Linda Feketeová, která v současné době působí na Melbournské univerzitě. Vědci podle ní navrhli „krém snů“ s enzymem opravujícím DNA.
Výzkumníci v laboratořích vystavují klokaní kůži škodlivým ultrafialovým paprskům a pak analyzují opravný proces narušené DNA. Vedlejším produktem tohoto procesu jsou prý chemické látky, které dosud nebyly objeveny.
Přílišné množství slunečních paprsků způsobuje nejméně dvě třetiny případů zhoubného nádoru kůže. Vědci představí výsledky svého výzkumu v odborném časopise Chemical Communications. Podle Feketeové je ale potřeba prozkoumat celou řadu různých faktorů předtím, než bude „krém snů“ moci být uveden na trh.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.