Léčba rakoviny prsu u těhotných má začít hned, dítěti neublíží

Rakovina prsu postihne zhruba jednu z 3000 těhotných žen. Podle lékařů je třeba začít u nich s léčbou co nejdříve, stoupá tak naděje na úplné uzdravení. Ukončení těhotenství kvůli tomu není nutné. Léčba ženě pomůže a dítěti neublíží, tvrdí lékaři.

Budoucí maminky podle nich v takové situaci řeší otázku, zda miminko donosit. Obávají se, že se jim narodí postižené dítě, a mají také strach, že kvůli své nemoci nebudou schopné se v budoucnu o dítě postarat.

U žen, které nejsou těhotné, se v léčbě rakoviny prsu kombinuje operační odstranění nádoru a uzlin v podpaží, ozáření, chemoterapie a případně i hormonální léčba.

U nastávajících maminek je ozáření prsu nevhodné, způsobuje potraty, poškození plodu, poruchy růstu a vývoje miminka. Také hormonální léčba se u nich nepoužívá, ohrožuje matku i dítě. Naopak operace a chemoterapie ve druhém a třetím trimestru představuje pro plod malé riziko poškození.

V prvním trimestru je většina léků pro chemoterapii nebezpečná pro plod. V té době se vyvíjejí orgány, chemoterapie může vyvolat potrat nebo způsobit vrozenou vadu u dítěte. Naopak v druhém a třetím trimestru je poškození plodu vlivem chemoterapie poměrně vzácné.

Odložení léčby po porodu zvyšuje riziko pro matku až o deset procent, že se u ní objeví metastázy, tedy vzdálené nádory v jiných částech těla. Bezpečné je užívání léků proti zvracení, které může provázet chemoterapii.

Obvyklá léčba rakoviny prsu u těhotných je sestavena tak, aby byla co nejúčinnější a pro plod co nejšetrnější. Těhotným ženám se dávají stejné dávky léků jako netěhotným.

Vědci zjistili, že miminka se ženám léčeným s rakovinou prsu rodí dříve, koncem osmého měsíce, jsou o něco menší, ale většina ostatních problémů nesouvisí s léčbou. I v přírodě se vyskytuje jedno až dvouprocentní riziko vývojové vady nebo jiné nečekané komplikace.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.