Japonci našli enzym, který možná potlačuje rakovinu prsu

Japonští vědci identifikovali enzym, který patrně potlačuje rakovinu prsu, a doufají, že jejich objev pomůže vyvinout novou léčbu této nemoci. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na hongkongský časopis Nature Cell Biology. Enzym, označovaný CHIP, může podle vědců omezit rakovinné bujení tím, že degraduje mnohé proteiny způsobující rakovinu. Vyskytuje se přirozeně ve tkáni prsu.

V článku se píše, že vědci injektovali myším dva druhy buněk lidské rakoviny prsu. V jednom byl enzym CHIP, ve druhém ne. Vyvinuvší se nádory byly u první skupiny myší menší. Stejného výsledku bylo dosaženo při paralelním pokusu s použitím agresivnějšího typu buněk lidské rakoviny prsu.
„Náš závěr je, že CHIP protein zabraňuje, aby nádor rostl a metastázoval,“ řekl agentuře člen výzkumného týmu z university v Cukubě Džunn Janagisawa. Dodal, že při léčbě nádoru prsu může poskytnout cenné vodítko zjištění úrovně CHIP proteinu a že užitečná může být terapie, která zvyšuje úroveň tohoto proteinu nebo jeho aktivitu.
Rakovina prsu je její druhý nejběžnější druh po rakovině plic. V roce 2005 na ni ve světě zemřelo 502.000 lidí, napsal Reuters.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.