Japonští vědci identifikovali enzym, který patrně potlačuje rakovinu prsu, a doufají, že jejich objev pomůže vyvinout novou léčbu této nemoci. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na hongkongský časopis Nature Cell Biology. Enzym, označovaný CHIP, může podle vědců omezit rakovinné bujení tím, že degraduje mnohé proteiny způsobující rakovinu. Vyskytuje se přirozeně ve tkáni prsu.
V článku se píše, že vědci injektovali myším dva druhy buněk lidské rakoviny prsu. V jednom byl enzym CHIP, ve druhém ne. Vyvinuvší se nádory byly u první skupiny myší menší. Stejného výsledku bylo dosaženo při paralelním pokusu s použitím agresivnějšího typu buněk lidské rakoviny prsu.
„Náš závěr je, že CHIP protein zabraňuje, aby nádor rostl a metastázoval,“ řekl agentuře člen výzkumného týmu z university v Cukubě Džunn Janagisawa. Dodal, že při léčbě nádoru prsu může poskytnout cenné vodítko zjištění úrovně CHIP proteinu a že užitečná může být terapie, která zvyšuje úroveň tohoto proteinu nebo jeho aktivitu.
Rakovina prsu je její druhý nejběžnější druh po rakovině plic. V roce 2005 na ni ve světě zemřelo 502.000 lidí, napsal Reuters.
Vložit komentář