Británie zahájila kampaň za méně úmrtí na mozkovou mrtvici

Britské zdravotnické úřady zahájily tříletou kampaň za snížení počtu úmrtí na mozkovou mrtvici. Chtějí při ní hlavně vštípit lidem povědomí o zásadním významu rychlosti, s jakou se musí postižený dostat k lékaři. Při přivolání lékařské pomoci okamžitě po prvních příznacích mozkové příhody lze počet úmrtí snížit na polovinu, uvedla Národní zdravotní služba.

Mozková mrtvice je teď třetí nejčastější příčina úmrtí v Británii. Ročně je jí postiženo 150.000 lidí a 67.000 na ni zemře, napsala agentura Reuters.
„V minulosti se dalo čekat, že třetina postižených zemře, třetina bude potřebovat dlouhou nemocniční péči a třetina se vrátí domů s těžkými následky. Teď víme, že tomu může být podstatně jinak, přijde-li ošetření hned,“ řekl představitel Národní zdravotní služby Roger Boyle. Jsou-li nové způsoby léčby krevních sraženin aplikovány do tří hodin po náhlé mozkové příhodě, mohou být podle něho pacienti na nohou během jednoho dne.
Národní zdravotní služba chce během kampaně dosáhnout toho, aby lidé znali příznaky náhlé mozkové příhody. Klíčové v kampani jsou číslo 999 a slovo FAST. Číslo 999 je potřeba volat okamžitě, když se objeví některý ze tří viditelných příznaků mozkové mrtvice – pokleslá tvář, ochrnuté paže nebo porucha řeči. FAST jako slovo znamená rychlý a zároveň je to zkratka složená z prvních písmen anglických slov znamenajících právě „tvář“, „paže“, „mluva“ a také „čas“.
V České republice postihne mozková mrtvice ročně asi 30.000 lidí, z nichž třetina umírá, třetina zůstane invalidní a třetina se vyléčí. I v České republice je to třetí nejčastější příčina úmrtí po srdečních a nádorových onemocněních.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.