VZP začala přispívat ženám nad 69 let na mamografické vyšetření

Ze zdravotního pojištění ho dosud měly jednou za dva roky placené ženy od 45 do 69 let. Mluvčí VZP Jiří Rod dnes řekl, že od 1. února si mohou ženy nad 69 let požádat o příspěvek až 400 korun na preventivní vyšetření prsou. Rakovinou prsu ročně onemocní 6000 českých žen, 2000 zemřou. Zhoubné nádory prsu jsou po nádorech kůže nejčastější rakovinou žen, týkají se každé osmé až desáté.

„Ženy musejí pojišťovně pouze předložit doklad o absolvování a úhradě mamografického screeningového vyšetření v akreditovaném smluvním mamografickém centru a splnit základní podmínky pro poskytnutí příspěvků pojištěncům VZP. Žádat o příspěvek mohou i v případě, že absolvovaly vyšetření již v lednu 2009,“ upřesnil mluvčí.
Ke zrušení věkové hranice vedly podle Roda výsledky pilotního projektu z roku 2007 s názvem Zvaní žen na mamografický screening. „Starší pozvané ženy měly mnohem větší zájem o mamografické vyšetření než ženy mladší, a navíc výsledky prohlídek ukázaly, že i u nich je záchyt významný a jeho včasné odhalení má vliv na úspěšnost léčby,“ řekl ředitel VZP Pavel Horák.
VZP předpokládá, že o příspěvek letos požádá až 30.000 žen. Bude ho poskytovat ženě jednou za dva roky. Na mamografické vyšetření vyčlenila pro tento rok pět milionů korun z fondu prevence.
V celostátní kampani v roce 2007 zvala VZP osobními dopisy přes půl milionu žen na preventivní mamografické vyšetření. Dopis dostaly nejen ženy mezi 45 a 69 lety, které mají na toto vyšetření zákonný nárok a více než tři roky ho nepodstoupily, ale také ženy starší, které nemají podle platných právních předpisů mamografický screening hrazený z veřejného zdravotního pojištění. VZP hradila vyšetření ženám až do věku 74 let, věkovou hranici doporučila odborná společnost mamodiagnostiků.
Od roku 2002 platí zdravotní pojišťovny mamografické vyšetření jednou za dva roky ženám od 49 do 69 let. Podle amerických zdrojů přispívá screening k poklesu úmrtí zhruba o 15 procent.
Rod uvedl, že ministerstvo zdravotnictví již podle výsledků projektu připravilo změnu věkové hranice pro screening. Prováděcím pokynem k zákonu o zdravotních službách zruší horní věkovou hranici 69 let pro úhradu ze zdravotního pojištění. Zákon je součástí reformního balíku a sněmovna ho zatím neschválila.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.