Unikátní mamograf v Novojičínském diagnostickém centru

Novojičínské diagnostické centrum, člen skupiny AGEL, nainstalovalo na své pracoviště mamograf, který jako jediný v České republice disponuje modulem kontrastní mamografie. Tato metoda poskytuje lékařům další informace nad rámec klasické mamografie a navíc dokáže vyšetřit prsa nejen rychleji, ale také levněji. Kromě toho je nový mamografický přístroj šetrný k pacientkám. Investice do nového vybavení, včetně příslušenství, přesáhla 8 miliónů korun.

Nově instalovaný mamograf má v porovnání s původními přístroji dvě důležité funkce navíc. „Umí takzvanou tomosyntézu, což je laicky řečeno nahlédnutí do nitra prsu v několika vrstvách a můžeme na něm provádět kontrastní mamografii. Tato metoda poskytuje další informace nad rámec klasické mamografie a dokáže v některých případech částečně, a v některých úplně, nahradit magnetickou rezonanci prsu, proti které je rychlejší a také levnější,“ vysvětluje jedinečnost nového přístroje MUDr. Zdeněk Mutina z Novojičínského diagnostického centra s tím, že jeho tým nyní čeká několik týdnů, při nichž bude nabývat s těmito úplně novými typy dat zkušenosti.

Zhotovené mamogramy na novém přístroji jsou přesnější a ostřejší a zvýšila se také celková rychlost vyšetření. „Na diagnostické stanici můžeme výsledky hodnotit prakticky ihned po osnímkování klientky,“ doplňuje MUDr. Mutina s tím, nejčastěji zachycenou diagnózou je v rámci mamografie rakovina prsu v nejčasnějších stádiích. „A to je podstata toho, proč se preventivní mamografie provádí. Zachytit problém na počátku. Toto onemocnění se bohužel nevyhýbá ani velmi mladým ženám a já osobně jsem již diagnostikoval rakovinu prsu dvěma 19letým ženám,“ podotkl lékař.

Novojičínské diagnostické centrum poskytuje specializovanou radiodiagnostickou péči na třech pracovištích, a to v Novém Jičíně, ve Vsetíně a ve Frenštátě pod Radhoštěm. Ročně zde vyšetří přes 20 tisíc klientek.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.