PR podzimní procházka

Jak si na podzim udržet psychickou pohodu?

Míň slunečního světla a chladnější podzimní počasí má dopad nejen na naše fyzické zdraví, ale i na psychiku. Tyto změny v kombinaci se stresem v práci nebo ve škole způsobují, že je velmi těžké zůstat pozitivně naladění a nepropadat špatné náladě. Proto pro vás máme několik tipů, jak si i na podzim udržet psychickou pohodu: vyzkoušejte je a užijte si podzim naplno!

Pobyt venku vám prospěje

I když je chladno, nezůstávejte doma. Vyrazte na procházku nebo si třeba zaběhejte. Snažte se využít sluneční paprsky, ze kterých vaše tělo čerpá vitamín D. Ten je důležitý pro zdravé kosti, zuby, ale také pro psychiku. Vaše tělo by mělo mít tento důležitý vitamín uložený do zásoby z léta, jestli ale patříte k těm, kdo se před sluníčkem schovávají doma, vyrazte na vzduch aspoň teď na podzim. Uvidíte, že vám to prospěje.

Hýbejte se

Pohyb pomáhá tělu uvolňovat endorfiny, a proto se při něm a po něm cítíte tak dobře. Hýbejte se i na podzim – zjistěte, jaký pohyb vás baví, a věnujte se mu. Dokud je hezky, můžete s partnerem nebo s kamarády vyrazit třeba na výlet na kolech nebo na v poslední době tolik populárních koloběžkách. Vybrat si ale můžete i běh, tanec, bojový sport… Jednoduše cokoliv, co vám dělá radost. Sport vám díky tomu doplní dobrou náladu dvěma způsoby: jako váš zamilovaný koníček i jako pohyb, který tělu prospívá v jakékoliv podobě.

Odpočívejte a dostatečně spěte

Kvalitní spánek je pro dobrou náladu velmi důležitý. Proto i na podzim dbejte na to, abyste ho měli dostatek: když půjdete spát v deset, uvidíte, že ráno při vstávání nebudete tak otrávení a celý den se budete cítit líp.

Odpočívejte i během dne. Věnujte se svým oblíbeným činnostem, ať už je to četba, ruční práce, poslouchání hudby nebo procházky. Udělejte si čas na sebe, zajděte třeba na masáž nebo si napusťte horkou vanu a kápněte do vody relaxační vonný olej. Pokud se budete „hýčkat“ pravidelně, podzimní melancholie na vás nemůže.

Vylepšete svůj jídelníček

Relaxační procházku můžete spojit s výletem na farmářský trh. Tam nakupte kvalitní potraviny, které by měly ve vašem jídelníčku nahradit všechno instantní. Kvalitní potraviny jsou základ pro fyzické i psychické zdraví – a rozdíl poznáte i na chuti.

podzimní jídelníček

Některé potraviny vám navíc pomůžou doplnit důležité látky. Zmiňovaný vitamín D načerpáte z některých hub, například žampionů, nebo ze žloutků vajec od slepic chovaných ve volném výběhu. Taková vejce seženete právě na trzích a rozdíl oproti vejcím ze supermarketu uvidíte a ucítíte sami: žloutek kvalitního vejce je žlutější, vejce po uvaření krásně voní a chutná skvěle.

Vaše tělo ocení i hořčík, který potřebuje především v obdobích, kdy jste vystavení stresu a psychické zátěži. Hořčík obsahují například banány, datle, mandle nebo špenát.

Vyzkoušejte léčivé houby a bylinky

S psychickou pohodou vám pomůžou také doplňky stravy. Nebojte se, nemusíte zobat žádnou chemii, k dostání jsou doplňky vyrobené z léčivých hub, jako je korálovec ježatý (hericium erinaceus) a housenice čínská (cordyceps sinensis) nebo kořen čínské rostliny he shou wu.

Hericium erinaceus - Korálovec ježatýHericium neboli Korálovec ježatý

Korálovec (nebo hericium) je houba, která roste na hnijícím dřevě především v Asii a Severní Americe, ale také u nás – v Beskydech. V Číně je tahle houba považovaná za delikatesu, chutná prý podobně jako humr nebo krevety. Používá se také k léčení, pro její schopnost obnovovat nervový systém se jí přezdívá „přírodní potrava neuronů“. Hericium příznivě působí na mozek a podle studie z roku 2010 obsahuje látky, které pomáhají s léčbou úzkosti a deprese a také zlepšují soustředění. Proto vám houba hericium pomůže jako prevence podzimní špatné nálady.

Cordyceps SuperionherbsCordyceps neboli Housenice čínská

Cordyceps neboli housenice čínská je další houba, která se v Číně používá po tisíciletí jako léčivá. Je známá jako životabudič – dodává tělu energii a navrací mladistvý vzhled. Cordyceps v těle podporuje tvorbu ATP, látky, při jejímž rozkladu se uvolňuje energie potřebná pro fungování buněk. Působí podobně jako kofein, ale bez problémů s usínáním a dalších vedlejších účinků. Látky obsažené v housenici se totiž vážou na stejné receptory jako kofein, a tak vám dodávají pocit, že jste plní energie.

TIP: Za léčivými houbami nemusíte až do daleké Asie. U nás je totiž seženete jako výtažky ve formě kapslí. Doporučujeme např. silný extrakt z houby Cordyceps.

Poslední pomocník z přírody, který je v Číně využívaný k léčbě, je kořen rostliny he shou wu (che šou vu). Ten zklidňuje nervovou soustavu – vaše tělo zároveň povzbuzuje i zklidňuje. Pomůže vám tak přestát období plískanic a velké pracovní zátěže.

-PR-

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.