Na Smíchově je ode dneška výstava Breast Friend for Life

Jedná se o mezinárodní výstavu fotografií s podtitulem Nezůstávej sama a klade si za cíl dodávat odvahu ženám s rakovinou prsu. Výstava je součástí stejnojmenného dlouhodobého projektu, který chce upozornit na pozitivní vliv psychiky při léčbě nádorového onemocnění prsu. Má povzbudit ženy s karcinomem prsu a ukázat jim, že na boj se zákeřnou nemocí nejsou samy.

Podporu lez nalézt u blízkých přátel, kteří pomohou překonat onemocnění

Přátelé jsou ženám oporou od prvotní diagnózy přes náročnou léčbu až po vyléčení. Opravdový přítel dokáže pomoci v těžké chvíli. Je partnerem, který nemocného člověka doprovodí do lékařské ordinace, spolu s ním vyslechne rady lékaře a poté svému nemocnému příteli pomůže svou přítomností či milým slovem. To vše může mít významný vliv na co nejlepší léčebný výsledek. Snímky osobností s jejich „Breast Friends“ vytvořil renomovaný fotograf Kevin Rankin.

Projekt vznikl za pomoci slavných osobností z celého světa, kterých se rakovina prsu dotkla osobně či prostřednictvím blízké osoby

„Mojí matce diagnostikovali nádorové onemocnění v červnu 2005, což bylo zdrcující,“ řekl Kevin Rankin, autor vystavovaných snímků. „Cítil jsem se bezradný a citově rozdrásaný. Krátce poté jsem dostal nabídku, abych se zapojil do Breast Friends, vzdělávací kampaně zaměřené na onemocnění rakovinou prsu, která by ženám pomohla vyrovnat se s touto životní situací. Rád jsem se chopil příležitosti zúčastnit se a přispět něčím pozitivním v boji s rakovinou,“ vysvětlil. Správná lékařská péče a podpora blízkých pacientce dává velkou šanci na uzdravení. „Koncept Breast Friends je přesvědčivý. Nápad vyfotografovat slavné osobnosti s jejich přáteli z reálného života, s nimiž sdíleli zkušenost s rakovinou prsu, mě skutečně oslovil. Na fotografiích jsem chtěl zachytit intenzitu přátelství a vyjádřit celé spektrum emočních reakcí, jimiž procházeli,“ popsal Kevin Rankin.
„Cítil jsem se poctěn, že jsem mohl pracovat s osobnostmi, které v boji s touto nemocí došly tak daleko. Jsem inspirován jejich příběhy, dojat jejich srdce drásající upřímností a zahanben jejich odvahou,“ vyznal se fotograf.

Fotografování osobností se v Londýně zúčastnila také česká divadelní a filmová herečka Marta Vančurová

Jako svého přítele si vybrala lékaře Václava Pechu, spoluzakladatele pacientské organizace Mamma Help. „Až do diagnózy se mé znalosti o rakovině prsu omezovaly na příběhy, které jsem četla v ženských časopisech. Potřebovala jsem podporu a Václav je opravdový přítel – mohu se ho zeptat na všechno a naprosto upřímně před ním vyjadřovat své pocity,“ vysvětlila Marta Vančurová. S doktorem Pechou se oba shodují na tom, že je prospěšné najít specialistu na léčbu rakoviny, k němuž si pacientka vytvoří dobrý vztah. „Přátelé nebo vaši blízcí by vás měli doprovázet na schůzky s lékaři, sdílet s vámi všechny informace o vývoji vaší nemoci, aby vám tak mohli být maximální oporou,“ říkají oba jednohlasně.

Rakovina prsu zasáhla i do života irského zpěváka Ronana Keatinga

Poté co kvůli rakovině prsu ztratil v roce 1998 maminku, založil charitativní organizaci pro onemocnění rakovinou prsu Mary Keating Foundation. Cílem této nadace je získávat finanční prostředky, které by podpořily svobodný přístup k informacím o rakovině prsu. „Do projektu Breast Friends jsem se zapojil proto, že chci, aby lidé věděli, že nestačí mít pouze přístup k informacím a znalosti o tomto onemocnění. Je třeba mít i někoho, na koho se můžete obrátit a spolehnout a kdo vám pomůže snášet tíhu takového onemocnění,“ popsal svůj postoj k projektu Ronan Keating.

Mezi vyfotografovanými osobnostmi je i Jerry Hall, modelka a bývalá manželka frontmana skupiny Rolling Stones Micka Jaggera

Ani ona své prožitky neskrývá a otevřeně je dokáže popsat. „Moje sestra – dvojče – měla rakovinu prsu, takže jsem přesně věděla, kolik podpory ženy potřebují. Když mi sestra zavolala a řekla, že má rakovinu prsu, prostě jsem tomu nemohla uvěřit. Skoro jako by došlo k nějaké formě popření. Okamžitě jsem cítila, že u ní musím být, takže jsem letěla zpátky do Texasu. Prožívala jsem s ní celý léčebný proces a v jeho průběhu jsem se jí snažila pomoci udržet si pozitivní přístup. Dělaly jsme spolu spoustu věcí: sledovaly komedie, chodily na masáže a četly knihy. Chtěla jsem ji rozptýlit, ale zároveň ji udržet soustředěnou na léčbu a na to, aby se uzdravila. Nyní je již několik let vyléčená díky lékařskému týmu, který jí zpřístupnil nejlepší možnou léčbu, a díky podpoře rodiny a přátel,“ líčí Jerry Hall.

Pro veřejnost je výstava otevřena od 8. do 14. června 2009 v Obchodním centru Nový Smíchov od 9 do 21 hodin ve 2. patře.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.