Vinohrady zprovozní od července třetí umělé srdce v Česku

Umělé srdce, které je teprve třetím podobným přístrojem v Česku, začne od července fungovat na kardiochirurgické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV). Přístroj je součástí vybavení modernizovaných prostor, do nichž se klinika přestěhuje koncem června. Představil je přednosta profesor Zbyněk Straka.

„Pacienti dostanou díky lepšímu přístrojovému vybavení větší šanci na přežití. V rekonstruovaných prostorách také stoupne jejich komfort,“ řekl. Přestavba a nové přístroje stály 24,5 milionu korun. Největší novinkou však je umělé srdce, další je v Praze v Institutu klinické a experimentální medicíny a v brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie.
 „Pokud pacientovo srdce nezačne po operaci znovu pracovat na dostatečný výkon, napojíme pacienta na srdce umělé. Jeho vlastní běží mezitím na prázdno a získá čas, aby regenerovalo a rozběhlo se na plný výkon. Bez umělého srdce by pacient nepřežil,“ vysvětlil profesor Straka.
Ředitel nemocnice Marek Zeman doplnil, že klinika bude v novém pavilonu disponovat dvěma operačními sály a novými lůžkovými odděleními. Pooperační lůžka a lůžka intenzivní péče jsou členěna do samostatných boxů.
Technické vybavení umožní kromě standardních operací srdce také endoskopické operace chlopní. Po dokoupení angiografu bude možné provádět i kombinované výkony, tedy současně neinvazivní, což jsou zákroky prováděné katetry zaváděnými k srdci tepnou pacienta, a invazivní operace, což jsou standardní kardiochirurgické operace.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.