Tai-či prý může pomoci od bolesti lidem trpícím artritidou

Staré čínské bojové a relaxační cvičení tai-či může pomoci lidem trpícím artritidou od mučivé bolesti. K takovému závěru dospěli podle listu The Daily Telegraph australští vědci. Podle nich blahodárné cviky, vyznačující se pomalými, klidnými a vláčnými pohyby, nejen ulevují od bolestí, ale zároveň napomáhají i ke zlepšování celkového fyzického zdraví.

Bolest svalů a kostí, jaká sužuje lidi postižené artritidou, je pro pacienty těžkým břemenem. Ukázalo se, že cvičební terapie, včetně programů posilování, strečinku a aerobiku, je účinným prostředkem odstraňování artritických bolestí.
Tai-či je formou cvičení, které je v Číně hojně praktikováno s cílem zlepšovat zdraví a duševní pohodu obyvatelstva. Obvykle se provozuje ve skupinách, ale cvičí se i individuálně ve chvílích volna, čímž se liší od tradičních postupů léčebného cvičení praktikovaného na klinikách.
Mezi populárními cviky jsou i takové, které vycházejí z pohybů zvířat – například koní, opic, ptáků či dokonce draků. Také v parcích v západních metropolích lze často zahlédnout osamělé vyznavače tai-či, ačkoliv tento tréninkový režim mnozí na Západě považují za bizarní.
Badatelé z ústavu pro mezinárodní zdraví (The George Institute for International Health) v australském Sydney, kteří provedli rozsáhlý výzkum účinnosti tai-či při odstraňování bolestí, zlepšování fyzických funkcí a kvality života lidí trpících chronickou muskuloskeletální bolestí, zveřejnili svou studii v červnovém vydání odborného časopisu Arthritis Care & Research.
„Skutečnost, že tai-či není nákladné, je pohodlné, příjemné a přínosné i z psychologického a sociálního hlediska, mluví ve prospěch tohoto typu léčby u lidí trpících bolestí, jakou přináší artritida,“ prohlásila přední badatelka Amanda Hallová.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.