Pivo doplní tekutiny, nealkoholické se dává i v nemocnicích

Češi jako národ pivařů jsou podle odbornice na zdravou výživu Tamary Starnovské zvyklí hasit žízeň tímto pěnivým nápojem. Zejména v horkých letních dnech tak rychle doplní potřebné tekutiny. Pivo má příznivé zdravotní účinky a nealkoholické se dává i pacientům v nemocnicích, když potřebují podpořit chuť k jídlu, řekla Starnovská.

Podle vedoucího analytické laboratoře Pivovarského ústavu Vladimíra Kellnera je nealkoholické pivo vhodné i pro řidiče. Test podle něj prokázal, že i když vypije člověk čtyři litry nealkoholického piva za 20 minut, v krvi alkohol nemá. Odborníci na léčení závislostí varují, že lidé závislí na alkoholu a děti se mají pivu vyhnout, a to i nealkoholickému.

Dodržování pitného režimu je podle Starnovské důležité pro zdraví, denně by měl člověk vypít dva až 2,5 litru tekutin. Při vyšších teplotách, při sportu či při pobytu v klimatizovaných místnostech i více. Nápoje s kofeinem vhodné nejsou, tělo odvodňují. Naopak vhodná je čistá voda, bylinkové čaje, přírodní ovocné šťávy, minerálky a nealkoholické pivo.

Starnovská upozornila, že nápoje se mají střídat, v žádném případě by nemělo veškerou potřebu krýt výhradně pivo, i když nealkoholické. Na českém trhu je kolem 450 druhů piv, z nich nealkoholických asi 30. Pivo obsahuje 88 až 96 procent vody, je to zároveň vhodný iontový nápoj.

Při nedostatečném pitném režimu hrozí podle Starnovské oběhové poruchy, vznik močových či žlučových kamenů a močových infekcí, poruchy vyprazdňování, předrážděnost, nesoustředění a bolesti hlavy. Pivo s alkoholem sice uklidní, je s ním ale spojeno riziko vzniku závislosti, poškození jater, slinivky a nervového systému, varoval Kellner.

Problém s dostatečným zásobením vodou je podle něj u řidičů z povolání, žen, seniorů a dětí. Zejména ženy nechtějí podle Starnovské moc pít, aby se nepotily. Riskují tím podle ní úpal, protože pocení reguluje teplotu těla. Podle Starnovské nestačí voda v potravinách, z melounu či okurky získá člověk jen málo vody.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.