Lidé vědí, že rakovinu lze včas odhalit, na prevenci chodí málo

Většina lidí v Česku ví, že rakovinu tlustého střeva a konečníku lze včas odhalit kolonoskopií. Podstoupila ji ale jen pětina lidí od 50 do 75 let. Z varovných příznaků by je přinutila k návštěvě lékaře jednoznačně jen krev ve stolici. Vyplynulo to z průzkumu agentury Factum Invenio před startem Střevotour 2010. Kampaň zaměřená na osvětu a včasný záchyt této rakoviny začala v únoru v Praze a ve dvou letech navštíví celou republiku. Jen na první zastávce v obchodním centru Nový Smíchov prošlo obří maketou tlustého střeva 3000 lidí.

Rakovinu tlustého střeva a konečníku letos odhalí lékaři u více než 8300 Čechů a Češek, zemře na ni téměř 4000 nemocných. Kdyby se nádor odhalil včas, mohli by žít, ale 54 procent z nich přijde pozdě.

Průzkum ukázal, že v nejvíce ohrožené věkové skupině od 50 do 75 let si rakovinu spojují ženy hlavně s prsy a muži s plícemi, přitom ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku je ČR první na světě. Alarmující situaci si uvědomuje 63 procent lidí, 39 procent zná někoho, kdo tímto nádorem onemocněl.

Téměř polovina lidí se podle průzkumu cítí být dobře informována o nemoci, ale zhruba každý pátý o ní téměř nic neví. Více toho vědí ženy, malou informovanost přiznali hlavně lidé nad 70 let.

Tři čtvrtiny lidí by přivedla k lékaři krev ve stolici, třetina až polovina věnuje pozornost i dlouhotrvajícímu průjmu a zácpě a jejich střídání. Téměř každý druhý ale podceňuje příznaky jako užší stužkovitá stolice, pocit ne zcela vyprázdněného střeva a stálou únavu.

Kolonoskopické vyšetření, kdy se lékař speciálním přístrojem podívá na vnitřek střev, podstoupila pětina lidí od 50 do 75 let, z nich polovina kvůli zdravotním obtížím a polovina preventivně. Vyšetření krve ve stolici absolvovalo 46 procent lidí, častěji obyvatelé Prahy, velkých měst a vysokoškoláci.

„Prevence je nejdůležitějším krokem v péči o možného pacienta, vede k prodloužení jeho života a může mu zajistit i úplné vyléčení,“ řekla dnes novinářům primářka radioterapeuticko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Motol Jana Prausová. Uvedla, že v letech 2006 až 2009 bylo ve screeningu provedeno 26.662 preventivních kolonoskopií a 850 kolonoskopií kvůli obtížím, zjištěno bylo 8332 polypů a téměř 1500 zhoubných nádorů.

Pro úspěšnou léčbu je podle Prausové nezbytná spolupráce odborníků i pacienta a jeho rodiny. „Důležité je vyhledávat informace o nemoci, nebát se mluvit s ošetřujícím lékařem a domluvit se, zda bude nemoc léčit sám, nebo odešle pacienta do komplexního onkologického centra,“ uvedla.

ČR má od roku 2000 organizovaný screening této nemoci. Zdravotní pojišťovny hradí lidem od 50 do 54 let test na skryté krvácení ve stolici. Lidé od 55 let volí, zda chtějí jednou za dva roky tento test, nebo jednou za deset let kolonoskopii. Její výhodou je, že lékař zároveň odstraní polypy, z nichž by mohla vzniknout rakovina. Za uplynulých devět let se screeningu v ČR účastnilo 700.000 lidí, provedeno bylo přes dva miliony testů a 100.000 kolonoskopií.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.