Rotavirová infekce, která vyvolává jedno z nejtěžších průjmových onemocnění u dětí, je nejčastějším důvodem, proč jsou hospitalizovány děti mladší dvou let. Řekla to předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová. Rodiče je přitom mohou chránit očkováním, ale musejí ho stihnout v prvním půlroce věku dítěte.
Průjmové onemocnění vyvolané rotaviry je vysoce nakažlivé, přičemž k nákaze stačí jen deset virových částic. Rotaviry se přenášejí velmi snadno zanesením do úst například z rukou, hraček, nebo i vzduchem. Nejčastěji onemocní půlroční až dvouleté děti. Do pěti let věku pak dostane akutní zánět žaludku a tenkého střeva způsobený rotaviry 95 procent dětí. Pokud je nutný pobyt v nemocnici, dítě v ní stráví průměrně tři až šest dnů.
Takzvaná rotavirová gastroenteritida se projevuje horečkou, průjmem, zvracením a bolestmi břicha. Příznaky trvají den až týden. Časté průjmy a zvracení způsobují značné ztráty tekutin, které můžou ohrozit život pacienta. Někdy je nutný i pobyt v nemocnici a podávání infuzí, řekl Pavel Kosina z kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Rotavirus vydrží na rukou, hračkách a pevných površích několik hodin až dnů. V Česku se tyto viry vyskytují po celý rok, nejvíce ale v zimě a na jaře. Přes 95 případů rotavirových onemocnění v Evropě způsobuje pět typů rotavirů. Chrání před nimi očkování, které se podává do úst na lžičce. „Velmi vhodné je očkování u dětí s plánovanou hospitalizací,“ upozornila Cabrnochová.
Vakcína je určena pro kojence od šestého týdne života. V Česku se očkování zahajuje od devátého týdne věku dítěte. Podle typu vakcíny jsou potřeba dvě či tři dávky, odstup je vždy čtyři týdny. Očkování se musí dokončit do 24. či 26. týdne věku dítěte. Jedna dávka stojí kolem 1500 až 2000 korun, celá vakcinace tak vyjde na víc než 4000 korun.
Z loňských průzkumů však vyplynulo, že v ČR je naočkováno proti rotavirům jen jedno až dvě procenta dětí, což je méně než v ostatních středoevropských zemích.
Vložit komentář