Rakovina tlustého střeva

Otázka

Mamince lékaři zjistili nádor v tlustém střevě, prý se jedná o rakovinu tlustého střevě a je zhoubná. Paní doktorka udělala veškeré vyšetření a oznámila nám, že maminka musí na operaci. Chci se zeptat, jak moc je operace riziková a co se bude dít dál. Zda je šance na úplné vyléčení, nádor se prý nerozšířil, je jen ve střevě. Mamince je 58 let a nemá žádné problémy mimo toho, že občas krvácela při stolici.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Operace je nezbytná a pravděpodobně život zachraňující. Riziko samotné operace je stejné jako u všech větších břišních operací, ale bez ní by došlo k rozšíření (metastazování) rakoviny do celého těla, což vede zhruba do 2 – 3 let ke smrti. Pokud je rakovina jen ve střevě, má vaše maminka velikou (85 %) šanci, že se úplně uzdraví. Pravděpodobně bude po operaci nutná ještě zajišťovací onkologická léčba (radio nebo chemoterapie), aby se zlikvidovaly všechny nádorové buňky v těle.
Rakovina tlustého střeva a konečníku je zákeřná, nebolí, vaše maminka měla veliké štěstí (nebo zdravotní vědomosti), že se na ni přišlo včas. Doporučovala bych vám, aby vaše maminka byla léčena v jednom z komplexních onkologických center (seznam je na www.linkos.cz), kde mají s terapií největší zkušenosti a kde je dostupná nejmodernější léčba.