práce na PC

Práce na počítači oči neničí, jen je hodně unavuje

Dlouhé koukání do monitoru počítače nepřispívá ke zvyšování dioptrií. Dochází ovšem k únavě a vysílení očí. Na tuto oční únavu si dle studie stěžuje až devadesát procent lidí pracujících s počítačem.

Bylo zjištěno, že při práci na počítači oči nejsou vyloženě poškozovány, jsou spíše velmi namáhány a vysilovány díky dlouhodobému pohledu stejným směrem a na stejnou vzdálenost na monitor. „K podobnému efektu dochází i při dlouhodobém čtení nebo práci nablízko. Potíže s očima se objevují většinou až po několika hodinách u počítače. V klimatizované místnosti či u nositelů kontaktních čoček se tyto potíže dostavují dříve,“ uvádí oční chirurg Pavel Stodůlka z kliniky Gemini.

Co očím nesvědčí?

Počítač je pracovním nástrojem pro zhruba šedesát procent Čechů. Ty pak nejčastěji trápí slzení, zarudnutí či pálení očí, ale také únava a bolesti hlavy.

Osychání a únavu očí má často na vině nesprávné světlo v místnosti, kde je počítač umístěný. Není vhodné ho umístit proti oknu, světlo zvenčí by následně uživateli PC svítilo přímo do očí a znesnadňovalo mu viditelnost na obrazovce. Musel by na monitor více ostřit zrak, což oči unavuje. Roli také hraje umístění klávesnice. Ta by měla být v rovině s monitorem, aby člověk nemusel příliš otáčet hlavou z klávesnice na monitor a naopak.

Mrkejte!

Důležité pro zdraví očí je pravidelné mrkání. To zvlhčuje povrch oka a předchází tak podráždění. „Při sledování monitoru je přirozené, že člověk při soustředění na danou činnost mrká asi pětkrát méně než normálně. Tím ale povrch oka velmi trpí, protože nedochází k potřebnému zvlhčení slzami. Syndrom suchých očí způsobuje osychání rohovky. Je proto nutné oči každých dvacet minut promrkat,“ doporučila oční lékařka Markéta Formánková.

Cviky pro unavené oči

Pomocí jednoduchých cviků můžete unaveným očím ulevit. Je dobré dělat si při práci přestávky a přinášet jim úlevu pomocí delších pohledů do dálky (třeba z okna) nebo je zhruba na deset až dvacet vteřin zavřít.

Procvičovat oči můžete také změnou pohledu z blízka do dálky a zpět nebo střídavými pohledy nahoru a dolů.

Při naléhavějších potížích lze také sáhnout po některém z druhů tzv. umělých slz, které slouží ke zvlhčení očního povrchu.

Nepodceňujte prevenci

Zarudlé oči mohou signalizovat oční vadu. Začervenání očí při delší práci na počítači může být způsobeno namáháním očí při dlouhodobém zaostřování na monitor počítače, znásobeným například zrakovou vadou. „Každý člověk, který pravidelně pracuje s počítačem, by měl navštívit očního lékaře jednou ročně a nechat si preventivně zkontrolovat zrak. Lidé, kteří nenosí brýle, přitom pravidelné prohlídky zanedbávají – k lékaři chodí nepravidelně, nebo dokonce vůbec. Preventivní prohlídky přitom mohou odhalit oční vadu v jejím začátku a tím usnadnit i její odstranění,“ vysvětluje Pavel Stodůlka.

Jedna odpověď k “Práce na počítači oči neničí, jen je hodně unavuje”

  1. Světla Sm. 30.1.2015 15:31

    V dnešní době taky není výjimkou, že člověk dorazí dom z práce od počítače, a co neudělá? Zapne si počítač i doma a kouká do něj tak celý den … To je teprve záhul pro oči!

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.