Každodenní používání počítače zrak nezhorší

Každodenní používání počítače, elektronických čteček a tabletů nebo sledování plazmových televizních obrazovek podle očního lékaře zrak nezhorší. Člověk kvůli tomu nezačne nosit dioptrické brýle, když je dosud nepotřeboval. Problémy přesto může mít – unavené oči ho řežou a pálí, vidění je rozmazané a do dálky zhoršené. Může ho také bolet hlava.

Pokud máte celý  den  hledět do rozsvícené žárovky, tak si pomyslíte, že je to bláznovství. Jenže jestliže se díváte celý den do zářícího monitoru, je to asi přibližně stejně nezdravé. Při dlouhodobém sledování obrazovky, která je zdrojem světla, se totiž zužuje zornička a je přesvětlená sítnice.

žárovkaPro snížení zrakové námahy radí lékaři několik opatření, například pracovat při vhodném osvětlení, dbát na správné umístění stolu a monitoru, zamezit oslnění a odleskům monitoru. Důležité také je dopřát očím odpočinek, občas je osvěžit pohledem z okna nebo střídavým zaostřováním na vzdálenější a bližší předměty v místnosti.

Používání moderních technologií může být pro zrak i výhodné. Programy umožňují zvolit pozitiv nebo negativ, tedy černé na bílém nebo bílé na černém či jiném odstínu.

Moderní technologie oceňují také lidé slabozrací a zrakově postižení. Ať už jsou to mobilní telefony se speciálním programem, čtecí zařízení, různé touch pady nebo zařízení computerového typu, obsahují programy, 3D brýlekteré dokážou zvětšit běžný text do požadované velikosti.

Na pozoru bychom se měli mít před  3D projekcí, které divák sleduje za pomoci speciálních polarizačních brýlí.

Ne každý divák si z jejich sledování odnese příjemný zážitek. Trojrozměrný obraz pomocí polarizačních skel v brýlích plnohodnotně vidí jenom ten, kdo má obě oči v pořádku, nebo oční vadu náležitě koriguje dioptrickými brýlemi nebo čočkami. Návštěva 3D projekce totiž může odhalit skrytou oční vadu, na kterou by se jinak nepřišlo. Jsou zaznamenány případy, při kterých se tato projekce zdála divákům nejen rozmazaná, ale i pokřivená, propadlá či vypouklá a zároveň způsobila pozorovateli závratě. V tomto momentě, není projekce požitková a bylo by nezbytné a vhodné navštívit svého očního lékaře.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.