Zimní období je pro oči náročné. To ale neznamená, že si zimní radovánky, jako je třeba saunování nebo lyžování, nemůžete užít. Stačí vědět, v čem spočívají jejich největší nástrahy a jak na ně vyzrát.
1. Oči na horách: Pozor na slunce i zamlžování brýlí
Vyrážíte-li na hory, je třeba myslet hned na dvě potenciální rizika. Pozor si rozhodně dejte na sluníčko, které je ve velké výšce silné a jeho paprsky se někdy až nepříjemně silně odráží od sněhu. Při lyžování vždy používejte sluneční nebo lyžařské brýle s UV filtrem. Zároveň tak oči ochráníte i před studeným větrem.
Pokud trpíte oční vadou, určitě vám při lyžování budou více vyhovovat kontaktní čočky. Ty se na rozdíl od brýlí nezamlžují a umožňují dobré periferní vidění. „Na hory jsou ideální jednodenní čočky. Ráno je nasadíte a po návratu ze svahu jednoduše vyhodíte. Odpadá manipulace s roztokem, což se v podmínkách horské chaty často velmi hodí,“ radí kontaktolog VašeČočky.cz Daniel Szarvas.
2. Oči v sauně: Pomohou kapičky
Jen máloco dokáže v chladném počasí tak skvěle prohřát tělo jako sauna. Lidé s citlivějšíma očima ale mohou bezprostředně po návštěvě sauny pociťovat pálení oka nebo pocit cizího předmětu v oku. Toto určitě není důvod do sauny přestat chodit, problém by měly vyřešit kapičky na zvlhčení oka.
3. Suchý vzduch: Pozor na suché oči
Během topné sezóny trávíme hodně času v prostředí, kde je suchý vzduch. To může zvláště v kombinaci s přechody z chladného a větrného venkovního prostředí způsobit tzv. syndrom suchého oka. Oko není schopno samo vytvářet dostatečné množství slz, je zarudlé a pálí. Jako prevence se vyplatí používat zvlhčovače vzduchu.
Pomůžou také oční kapky s lubrikačním efektem. „Zejména nositelé kontaktních čoček v takovém období často zaznamenávají dření nebo pocit cizího předmětu v oku. Proto se hodí mít neustále po ruce zvlhčující kapičky, které očím uleví,“ doporučuje Daniel Szarvas.
4. Umělé osvětlení: Ulevte unaveným očím
V zimě jsou dny krátké, proto trávíme více času při umělém osvětlení. To ale oči unavuje daleko dříve než denní světlo. Od unavených očí si můžete pomoct přiložením studených plátků okurek, čajovými obklady, očními cviky nebo bleskově pomocí lubrikačních kapek.
I výběr osvětlení může mít na zdraví očí vliv. Klasické žárovky vyzařují převahu žlutého a červeného světla, které může způsobovat podráždění a únavu očí, podobně jako blikající zářivky. Řešením, jak se v interiéru co nejvíce přiblížit dennímu světlu, jsou tzv. celospektrální zdroje světla.
Vložit komentář