Dlouhé čtení, studium, práce na počítači, sledování televize do pozdních nočních hodin – to všechno oči namáhá. Pak se může dostavit pálení v očích, tíže očních víček i rozmazané vidění. Obvykle jde o přechodnou záležitost, ale může se jednat i o počínající chorobu nebo vadu zraku signalizující, že potřebujete (silnější) dioptrické brýle.
Při soustředěném čtení, sledování obrazovky či monitoru se snižuje frekvence mrkání. Tím pádem je oční rohovka nedostatečně zvlhčována a může se dostavit pocit pálení v očích. Rychlou pomocí mohou být „umělé“ slzy, které se volně prodávají v lékárnách. Ty pomohou i v případě, že se tvoří málo slz – říká se tomu také syndrom suchého oka. K tomu dochází s postupujícím věkem poměrně často. U žen se tento problém může vyskytnout v souvislosti s poklesem estrogenů v klimakteriu.
Když nejde zaostřit
Po několikahodinové oční námaze se najednou písmenka rozmažou, zmenší… Při nedostatečném osvětlení k tomu dochází dříve. Tehdy byste si měli udělat delší přestávku a zadívat se do dálky. Traduje se, že pomáhá výhled do zeleně. Jde však spíše o psychický efekt. Pohled do dálky uvolní miniaturní svaly, které ovlivňují tzv. akomodaci oční čočky, která umožňuje ostré vidění na různé vzdálenosti. Rozmazanému vidění je lépe předejít a přestávky při práci náročné na zrak plánovat: alespoň po dvou hodinách patnáctiminutovou pauzu. Zároveň můžete provádět akupresuru: masírovat si kořen nosu, spánky, čelo a okolí očí.
Pozor: Rozmazané vidění v centru zorného pole trvalejšího rázu je prvním příznakem onemocnění – tzv. věkem podmíněné makulární degenerace. Nejvyšší čas na návštěvu očního lékaře.
Obrazovky a monitory
Představují pro vaše oči zátěž. Jsou však součástí našeho života, a tak byste se měli s nimi naučit žít. Horní okraj monitoru by měl být ve výši očí, abyste na něj shlíželi směrem dolů. Měl by být vzdálen minimálně 25 až 30 cm od obličeje. Nastavte si větší velikost písma, která nevyčerpává tolik jako luštění malých písmenek. Přestávky v práci by měly být pravidlem.
Při sledování televize byste měli rozsvítit lampičku, optimální je boční osvětlení. Kouř a „vydýchaný“ vzduch očím nesvědčí. Vyžeňte kuřáky z místnosti a větrejte. Pokud nosíte brýle „jen na dálku“, mějte je na očích.
Mrkev? Ne, borůvky!
Zraková pohoda je tradičně spojena s vitaminem A. Karotenoidy (skupina látek podobného účinku, k nimž patří vitamin A) jsou důležité pro správnou funkci buněk oční sítnice, která zprostředkovává vidění. Proti zrakové únavě však lépe fungují borůvky, které obsahují anthocyanosidy, což jsou látky s výrazným antioxidačním účinkem. To znamená, že působí proti škodlivým volným radikálům, které poškozují i oči. Další důležitou látkou, která pomáhá proti oční únavě, je lutein. Ten je obsažen například v měsíčku lékařském, ale v současnosti je v lékárnách mnoho přípravků (volně prodejných), které obsahují směs látek (včetně luteinu a výtažku s borůvek) pro ostré vidění a proti zrakové únavě.
Víte, že
-
proti únavě očí může být užitečná i plastická chirurgie? Převislá horní víčka mohou být příčinou předčasné zrakové únavy. I když jde o problém zdravotní, pojišťovny ho nehradí.
-
byste měli navštívit očního lékaře alespoň jedenkrát do roka – zejména, když vaše práce zatěžuje zrak. Nejde jen o předpis správných dioptrických skel, ale po 40. roce stoupá riziko zeleného zákalu, který doslova krade zrak.
-
borůvky užívali angličtí vojenští letci za druhé světové války, aby se bránili zrakové únavě a dobře viděli i při nočních letech.
Oči diabetiků
jsou ohroženy více než oči lidí, kteří cukrovkou netrpí. Diabetes totiž poškozuje cévy, a to i ty droboučké v sítnici. Důsledkem může být tzv. diabetická retinopatie, kterou lze v počátečních stadiích léčit. Ztrátu zraku však již nelze vrátit zpět. Všichni pacienti s cukrovkou by proto měli pravidelně navštěvovat očního lékaře.
Přípravky pro ostré vidění
Kapky: Visine – unavené oči, Vismed, OCUflash
Vitaminové přípravky: Strix, Ocuvite Lutein, Vitalux, Vitavosion
Vložit komentář