Jak přežít ve zdraví cestu na dovolenou?

Jak přežít náročnou a často velmi dlouhou cestu na dovolenou bez zdravotních komplikací? Zeptali jsme se hygieničky Nemocnice Na Homolce MUDr. Jarmily Vavřinové.

Režim jízdy

Kvůli menšímu horku a méně hustému provozu lidé leckdy zvažují vyrazit na cestu až ve večerních hodinách. Pokud jede řidičů více, je možné vyrazit na noc a střídat se v řízení. Mnohem bezpečnější a pohodlnější možností je ale rozdělit cestu na dva dny a v půli cesty někde přenocovat. Při jakékoli dlouhé cestě je ideální dělat přestávky po zhruba dvou hodinách jízdy. Není to jen kvůli únavě řidiče a s tím spojené ztrátě koncentrace, ale i z důvodů zdravotních. „Při dlouhém sezení se mohou rozjet bolesti zad a pohybového aparátu, mohou otékat nohy, nebo se zapařuje pokožka,“ uvádí příklady doktorka Vavřinová. Přestávky je také vhodné využít k menšímu občerstvení, aby řidič ani spolujezdci nezanedbali dodržování pitného režimu.

Jídlo a pití

MUDr. Jarmila Vavřinová MUDr. Jarmila Vavřinová

V horkém letním počasí by dospělí měli vypít tři litry tekutin denně i více. Doporučuje se pít hlavně pramenitou nebo minerální vodu nebo mírně oslazený ovocný čaj, naopak limonády a nápoje s obsahem kofeinu je lepší si odpustit. Dostatečný přísun vody umožňuje organismu pocení, což je přirozený a efektivní způsob ochlazování.

Před delší cestou a také během cesty je dobré se vyhnout konzumaci těžkých jídel, která usnadňují nástup únavy a pro cestující, jež trpí kinetózou (nevolností z cestování), jsou naprosto nevhodná. Lepší je dopřát si zeleninový salát bez majonézy či jiný lehký pokrm. Není vhodná přemíra sladkostí pro děti, protože si tím mohou překyselit žaludek, což vyvolá nevolnost. „Pokud máte možnost, umístěte potraviny do chladicího boxu nebo tašky, předejdete tak jejich znehodnocení působením vysokých teplot v kufru auta,“ doporučuje doktorka Vavřinová.

Některým lidem znepříjemňuje cestování dopravními prostředky nevolnost, která se odborně nazývá kinetóza. Projevuje se zvracením, závratěmi, bolestí hlavy, omdléváním, nadměrným pocením a obtížným udržováním rovnováhy. V takovém případě je dobré vzít si hodinu před cestou preventivně léky, které tyto obtíže odstraní nebo zmírní. Na trhu je volně dostupný Kinedryl nebo žvýkačky či lízátka proti kinetóze.

Předejít nevolnosti v autě pomůže, když nesledujete pohyb za okny a díváte se na něco uvnitř dopravního prostředku. Pokud trpíte na nevolnost z cestování, raději za jízdy nečtěte.

Jak zacházet s klimatizací

Teploty v interiéru auta mohou v létě vystoupat až na 70°C. I krátký pobyt v těchto podmínkách následně může negativně ovlivnit chování řidiče, dochází k přehřívání a únavě organismu, a tím ke snižování pozornosti. Proto je dobré vyrazit na cestu klimatizovaným vozem. I to má ale svá rizika. Používání klimatizace v autě je ve vedrech sice příjemné, ovšem vystavuje cestovatele zátěži při střídání teplot. „Rozdíl teplot ve voze a venku by neměl přesáhnout šest stupňů Celsia. Předejdeme tím vysušování sliznic, které pak mohou být náchylnější k infekci a podráždění,“ upozorňuje doktorka Vavřinová.

Nesmíme zapomínat na to, že auto, do kterého praží slunce, je jako skleník. Proto v něm rodiče nesmí nechat čekat děti (zejména u malých dětí nastupuje přehřátí organismu velmi rychle a má mnohem závažnější průběh), ani čtyřnohé přátele, kteří nás na dovolenou často doprovázejí.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.