Důsledky stresu?

Otázka

Je mi 19 a mám čerstvě po maturitě. Můj problém začal na začátku května, když jsem dělala přijímačky na vysokou školu. Hned ten den, se mi sevřela ústa a mám problém s mluvením na veřejnosti, a kamarády, s rodiči, jako kdybych mela v ústech nějaký blok. Když se usměju, začnou mi cukat rty a koutky, hodně, takže se začnu smát, buď aby mi byly vidět zuby, nebo nemluvím vůbec. Jakmile jsem sama, mluvím úplně normálně, jsem v klidu. Ale když vyjdu mezi někoho, zase je tady ten blok. Jsem z toho zoufalá, nedovedu si to vysvětlit. Momentálně držím dietu, mám podrážděnou slinivku břišní, ale ta s tím podle mě nesouvisí. Spíš ta maturita a přijímačky, asi to byl v danou chvíli moc velký stres. Co mam dělat? Budu zase mluvit normálně? Stydím se za to, ale nijak to nedovedu ovládnout. Vím, že to má určitě dost lidi, třeba tiky v oku, ale zase nevím, kde hledat příčinu.

Odpověď

Myslím, že jste se diagnostikovala docela přesně. Byl to hodně velký stres a napětí. Zřejmě jste velmi pečlivá, zodpovědná a záleží vám na názorech okolí. I ta slinivka zareagovala.

Potřebujete klid, naučit se relaxační techniky (třeba autogenní trénink, meditaci, vědomé dýchání). Zaměřte se na to, co vás baví, na koníčky, četbu, nemluvte s lidmi, zakažte si hovořit před lidmi (třeba měsíc o prázdninách). Rodině to vysvětlete třeba písemně a komunikujte jinak než přímým kontaktem. Zkuste si nahrát vzkaz na mobil, web kameru… Usilujte o duševní pohodu (sama od sebe nepřijde, rozmazlujte se, dopřávejte si jet to, co máte ráda). Udržujte pravidelný denní režim (vstávejte a ulehejte v přibližně stejnou hodinu), odpočívejte. Pak by měla přijít chvíle, kdy všechny potíže zmizí tak, jak se objevily. Zkrátka se jednoho dne probudíte a všechno bude jako dříve. Pokud by se tak do konce prázdnin (srpna) nestalo, pak by bylo dobré vyhledat psychologa, aby vám pomohl. Nezapomínejte na dostatečný příjem vitaminu B, D a hořčíku.