Krvácení u nízkodávkované antikoncepce

Otázka

Dobrý den, moc bych Vás prosila o radu. Začala jsem brát antikoncepci Vonille,první cyklus byli pouze delší měsíčky,ale u druhého platíčka stále krvácím,již 17den. Není to silné.Asi do 14dne opravdu málo-spíše špinění,ale teď 2 dny se přidala i trochu bolest břicha jako při menstruaci.Mám dobýrat ještě 9 prášku.Mám je prosím Vás dobrat a vydržet a krvácení pak přestane.Nebo je vysait hned,ale před 10dny pohl.styk,tak mám strach,snad bych už nemohla otěhotnět.Mudr. mi doporuila ascorutin,ale nepomáhá. Jiné hormony už nechci brát. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Vonille má málo estrogenu (15 mikrogramů) a poruchy cyklu (krvácení a špinění uprostřed cyklu, stejně jako vynechání krvácení) jsou relativně časté. Tím chci říci, že tato antikoncepce každé ženě nesedne. Sama dávám přednost pilulkám alespoň s 20 mikrogramy estrogenu, který ženy potřebují už jen v prevenci osteoporózy.

Tablety určitě doužívejte až do konce i přes krvácení. V druhém nebo třetím cyklu se stav může spontánně upravit a krvácení mimo cyklus vymizet. Pokud se tak nestane, je to důvodem ke změně přípravku. Pokud si dobře pamatuji, máte již školou povinné děti, takže by pro vás byla velmi vhodná antikoncepce nitroděložní s hormonem (Mirena na 5 let nebo JAYDESS na 3 roky). Zvažte to jako alternativu, kdyby vám Vonille nesedla.