Suchá kůže

Otázka

Dobrý den, je mi 40 let a trápí mě velmi suchá kůže, křehké nehty, přesušené a lámavé vlasy. Hodně piju, dlouhodobě užívám celaskon, B-komplex, E-vitamín a olej z ostropestřce mariánského. Lékařské vyšetření poruchu fce štítné žlázy neprokázalo. Můžete mi, prosím, poradit, jak stav kůže, vlasů a nehtů zlepšit?

Odpověď

Kdybych znala zaručený recept, byla bych dolarová miliardářka. Zkuste doplnit ještě přísun hořčíku a zinku, D vitaminu a selénu. Ale nejsem si jista, že to stoprocentně pomůže. Na suchosti kůže a jejích adnex se podílí genetika, stres, kosmetické přípravky, infekce, hormony, ovzduší (suché klimatizované prostory), atopie, apod.

Při používání některé kosmetiky na velmi suchou pleť (většinou je založená na tukových emulzích) paradoxně dochází k dalšímu vysušování kůže. Zkuste si koupit v lékárně přípravky (emoliencia) určené pro promašťování atopické kůže. Nehty křehnou při jakékoli domácí práci (i v rukavicích – s tím mám sama zkušenosti) – tady zbývá jediné – denně si je ošetřovat speciálními výživnými emulzemi a pilovat na krátko (bohužel). Nepomohou ani umělé nehty (na křehkých nehtech špatně drží a ještě se pod nimi často tvoří plíseň). S vlasy ne největší problém. Ty většinou vzdorují. Existují speciální profesionální šampóny na suché vlasy (zeptejte se kadeřnice) – většinou se v drogeriích neprodávají. Může být užitečná zásada – mýt vlasy maximálně jednou týdně, velmi důkladně spláchnout šampón (to je to činidlo, co vlasy oslabuje) a pravidelně nanášet vlasovou masku (mně se osvědčila od Yves Rocher – proti stárnutí vlasů, kdysi jsem používala masku z „býčí míchy“ – ale myslím, že už se neprodává).

Zkuste si dát ještě vyšetřit hormonální profil (estrogeny, FSH), krevní obraz, zásoby železa v těle, jaterní testy.