Jistě to znáte, termíny úkolů, obchodní schůzky, porady vedení, nevycházející závěrky a duševní pohoda je pryč. K tomu nemocné děti, zapomenutá nezaplacená faktura, díky povinnostem se vám podaří propásnout termín na dnešní manikůru a sotva dojdete domů, zjistíte, že vám kocour shodil z krbové římsy oblíbenou vázičku a manžel z gauče volá manžel, co bude k večeři. Nejenom duševní pohoda je fuč, ale vás popadá i stres, který vám nedovolí spát.
Ale jak tomu předejít?
Otázek kolem stresu a odpovědí na jeho zvládání naleznete na internetu a časopisech víc než dost. Někomu fungují, jinému ne, ale o tom až tolik náš článek není.
My se na věc podíváme okem psychologů.
Ti potvrzují, že donedávna se pozornost vědců zaměřovala především na otázky týkající se zvládání stresu, vyhoření a rozpoznání rizik, která stres vyvolávají . Stejně tak způsoby, jak se stresu zbavit.
Novější studie psychologie přesouvají svůj zájem k celkovému porozumění toho, co nás chrání před stresem, a co způsobuje duševní pohodu. Na jednu stranu jsou to hormony, které jsou zodpovědné za dušené rovnováhu a na tu druhou pak úroveň emoční pohody.
Jak ale ovlivnit emoční pohodu?
Vypadá to, že nezáleží ani tak na tom, co se kolem nás děje, ale jak o tom přemýšlíme.
Zahraniční studie psychologie dokazují, že naše emocionální naladění, formát myšlení i láska k sobě, ovlivňuje kvality našeho života. Spokojenější a šťastnější lidé lépe zvládají stres, mají lepší pracovní výkony, jsou přátelštější a fyzicky zdravější. Tím se také potvrzuje fakt, že pokud je zdravá duše, je zdravé tělo.
Hlavní složkou duševní pohody je naděje.
Významnou roli u lidí hraje temperament člověka, sociální opora, i práce, tedy ta, která nás baví. Lidé se silnými vlastnostmi charakteru: empatií, smysluplností a odpuštěním. (jedná se o trvalé vlastnosti) dále pak přátelštější, komunikativní a zvídaví se shodli, že tyto vlastnosti jim různě pomáhají při řešení náročných životních událostí a překonání stresových situací.
Doložili také, že nejde o konkrétní pocit, ale o formát přístupu k životu, tedy o způsobu myšlení. Myšlení, které vychází z dosažitelné naděje. Myšlení, které si dokáže představit přiměřené cíle, na něž umí nacházet správné způsoby jejich dosažení.
Co tedy z výsledků vyplývá?
Duševní pohoda nesouvisí ani tak s tím, co se kolem nás děje, ale s tím, jak o situacích svého života přemýšlíme, na co se zaměřujeme a co vyzdvihujeme.
Jestliže vidíme budoucnost optimisticky, dokážeme si přiznat vlastní chyby, ze kterých se umíme poučit, a být vděční za všechno dobré, které se nám děje a mentálně nevyzdvihovat křivdy i nedostatek a to co nám chybí, je velmi pravděpodobně se zvýší míra naší psychické pohody a zvládneme lépe překonávat stres.
Vložit komentář