podzim

Duševní pohoda

Jistě to znáte, termíny úkolů, obchodní schůzky, porady vedení, nevycházející závěrky a duševní pohoda je pryč. K tomu nemocné děti, zapomenutá nezaplacená faktura, díky povinnostem se vám podaří propásnout termín na dnešní manikůru a sotva dojdete domů, zjistíte, že vám kocour shodil z krbové římsy oblíbenou vázičku a manžel z gauče volá manžel, co bude k večeři. Nejenom duševní pohoda je fuč, ale vás popadá i stres, který vám nedovolí spát.

Ale jak tomu předejít?

úsměvOtázek kolem stresu a odpovědí na jeho zvládání naleznete na internetu a časopisech víc než dost. Někomu fungují, jinému ne, ale o tom až tolik náš článek není.
My se na věc podíváme okem psychologů.
Ti potvrzují, že donedávna se pozornost vědců zaměřovala především na otázky týkající se zvládání stresu, vyhoření a rozpoznání rizik, která stres vyvolávají . Stejně tak způsoby, jak se stresu zbavit.
Novější studie psychologie přesouvají svůj zájem k celkovému porozumění toho, co nás chrání před stresem, a co způsobuje duševní pohodu. Na jednu stranu jsou to hormony, které jsou zodpovědné za dušené rovnováhu a na tu druhou pak úroveň emoční pohody.

 

Jak ale ovlivnit emoční pohodu?

Vypadá to, že nezáleží ani tak na tom, co se kolem nás děje, ale jak o tom přemýšlíme.
Zahraniční studie psychologie dokazují, že naše emocionální naladění, formát myšlení i láska k sobě, ovlivňuje kvality našeho života. Spokojenější a šťastnější lidé lépe zvládají stres, mají lepší pracovní výkony, jsou přátelštější a fyzicky zdravější. Tím se také potvrzuje fakt, že pokud je zdravá duše, je zdravé tělo.

 

Hlavní složkou duševní pohody je naděje.šťastná žena

Významnou roli u lidí hraje temperament člověka, sociální opora, i práce, tedy ta, která nás baví. Lidé se silnými vlastnostmi charakteru: empatií, smysluplností a odpuštěním. (jedná se o trvalé vlastnosti) dále pak přátelštější, komunikativní a zvídaví se shodli, že tyto vlastnosti jim různě pomáhají při řešení náročných životních událostí a překonání stresových situací.

Doložili také, že nejde o konkrétní pocit, ale o formát přístupu k životu, tedy o způsobu myšlení. Myšlení, které vychází z dosažitelné naděje. Myšlení, které si dokáže představit přiměřené cíle, na něž umí nacházet správné způsoby jejich dosažení.

 

Co tedy z výsledků vyplývá?

Duševní pohoda nesouvisí ani tak s tím, co se kolem nás děje, ale s tím, jak o situacích svého života přemýšlíme, na co se zaměřujeme a co vyzdvihujeme.

Ještěstístliže vidíme budoucnost optimisticky, dokážeme si přiznat vlastní chyby, ze kterých se umíme poučit, a být vděční za všechno dobré, které se nám děje a mentálně nevyzdvihovat křivdy i nedostatek a to co nám chybí, je velmi pravděpodobně se zvýší míra naší psychické pohody a zvládneme lépe překonávat stres.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.