MZ očekává nárůst počtu nemocných chřipkou, radí očkování

Počty případů akutních respiračních onemocnění v ČR tradičně v době vánočního a novoročního volna klesly, případy chřipky jsou zatím jen ojedinělé. Ministerstvo zdravotnictví ale očekává v brzké době nárůst nemocnosti a na svém webu radí lidem očkování. Vakcína pro tuto sezónu chrání i proti takzvané prasečí chřipce.

„V posledním kalendářním týdnu roku 2010 dosáhla celková nemocnost akutními respiračními infekcemi 803 případů na 100.000 obyvatel. Ve srovnání s předchozím týdnem jde o pokles o 20,7 procenta,“ informuje web. Pokles souvisí s tím, že ve dnech volna na konci roku mají školáci prázdniny a dospělí si berou dovolenou, takže případné obtíže vyleží. K lékaři jdou jen tehdy, postihnou-li je komplikace.

„V ČR jsou zatím evidovány ojedinělé případy chřipky. Nicméně vzhledem ke dvěma případům těžkého průběhu chřipkového onemocnění, které si vyžádaly intenzivní péči a s ohledem na výskyt podobných případů například ve Velké Británii nebo v Německu lze očekávat nárůst onemocnění chřipkou i v ČR. V této souvislosti ministerstvo zdůrazňuje, že v současnosti je pravděpodobně jedna z posledních možností nechat se očkovat,“ uvádí web.

Viry chřipky způsobující onemocnění v této sezoně odpovídají podle ministerstva kmenům ve vakcíně. „Vakcína tedy poskytuje ochranu vůči onemocnění chřipkou a jejím častým komplikacím. Ochrana nastupuje přibližně dva týdny po očkování,“ informuje web.

Podle informací národní referenční laboratoře byl tradiční vánoční pokles nemocnosti zaznamenán v celé Evropě. „Nicméně na vývoji je i přesto zřetelný nástup epidemické vlny, především v některých státech Evropy,“ upozorňují odborníci na webu Státního zdravotního ústavu.

V 51. kalendářním týdnu bylo zjištěno v Evropě 642 případů chřipkové infekce, z nich 420 (65 procent) byla chřipka A a 222 (35 procent) chřipka B. Virus A/H1N1 je v Belgii, Maďarsku, Itálii, Litvě, Maltě, Španělsku a Velké Británii. Chřipka B dominuje v Norsku. Pouze tři procenta chřipek A tvoří kmen A/H3N2, v naprosté většině se stále vyskytuje A/H1N1.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.