6 věcí, které možná nevíte o meningitidě

Tuto nemoc sice „nepotkáte na každém rohu“, nesetkáte se s ní dnes a denně jako například s nachlazením nebo alergií. Přesto se jedná o onemocnění, které je zákeřné, řadí se mezi nejrychleji probíhající onemocnění infekčního původu. Přichází nečekaně a nenápadně. Často může končit fatálně. A ohrožuje hlavně malé děti do 4 let a dospívající a teenagery a mladé dospělé v rozmezí 14–24 let. Tou nemocí je meningokoková meningitida.

Invazivní meningokokové infekce patří mezi nejrychleji probíhající onemocnění infekčního původu. Způsobuje je bakterie Neisseria meningitidis, která se přenáší kapénkami tak jako rýma nebo chřipka. Nejčastějším projevem této nákazy je zánět mozkových blan (meningitida), nebo otrava krve (sepse). Důsledky bývají tragické – až 30 % končí smrtí nebo závažnými trvalými následky jako je ztráta sluchu, amputace končetin, zjizvení kůže, deprese, epilepsie atd. To jsou základní fakta, která jsou o této nemoci známá.

Koluje o ní ale také spousta mýtů, a také se za meningokokovou infekcí skrývají informace, které mohou mnohým otevřít oči a stát se třeba impulsem, proč očkovat sebe, své nejbližší nebo ty nejmladší.

  1. Celosvětově invazivní meningokokové infekce postihují ročně kolem 500 tisíc lidí.
  2. Na začátku připomíná onemocnění běžnou chřipku – v prvních 4 hodinách se zpravidla projevuje bolestí hlavy, horečkou, nevolnostmi. Přibližně po 8 hodinách se často dostavují potíže s dýcháním, následně pak tuhnutí šíje, či citlivost na světlo. Přibližně po 16 hodinách může nastat delirium, zmatenost a bezvědomí.
  3. Onemocnění mohou, ale nemusí (!), provázet petechie (mnohočetné tečkovité krvácení do kůže) či skvrny na kůži, které nezblednou ani tehdy, když na ně přitlačíme. Test můžeme provést pomocí něčeho průsvitného – například sklenice. Přesto nelze na tento test spoléhat a je důležité vyhledat lékaře vždy, když máme podezření.
  4. Nakazit se mohou jedinci i od člověka, který není viditelně nemocný. Veliké riziko nákazy představují nosiči, kteří mají bakterii v sobě, mohou ji šířit, ale onemocnění u nich nepropukne. V tomto ohledu představují největší zdroj infekce pro ostatní věkové skupiny mladí dospělí. Až 24 % z nich jsou nosiči bakterie bez projevu příznaků.
  5. Důvodem, proč jsou nejohroženější skupinou dospívající a mladí dospělí, je jejich životní styl a chování, které se může jevit jako zcela normální, přesto zvyšuje riziko vzniku invazivního meningokokového onemocnění. Mezi takové chování se řadí nocování na kolejích, ve sdílených bytech či hostelech, pobyt ve školním prostředí, kouření, líbání, ponocování, návštěvy klubů a barů a v neposlední řadě také cestování do oblastí s vyšším výskytem nemoci.
  6. Od 1. 5. 2020 mohou rodiče nechat zdarma očkovat své děti proti meningokoku skupiny B, pokud je očkování zahájeno do dovršení šestého měsíce věku, a proti meningokokům skupiny A, C, W a Y děti ve druhém roce života (1 dávka od 12. do 23. měsíce věku). Ostatním věkovým kategoriím přispívají na očkování zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.