Pro bezdrátový kardiostimulátor z USA Na Homolku

Jednasedmdesátiletý pacient přiletěl kvůli implantaci bezdrátového kardiostimulátoru do Nemocnice Na Homolce až z kalifornského San Franciska. Musel podstoupit tak dalekou cestu, protože se tento převratný typ přístroje implantuje v celém světě zatím jen ve dvou centrech, a to v Nemocnici Na Homolce v Praze a v Kardiocentru AMS v Amsterdamu v Nizozemí. Vůbec jako první na světě zavedli bezdrátový kardiostimulátor prvním pacientům kardiologové v Nemocnici Na Homolce v lednu 2013 a od té doby zde implantaci provedli 28 pacientům. 

Operaci podstoupil bývalý bankovní úředník Surber Hans Ulrich v úterý 5. listopadu. Provedli ji primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce profesor MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC, společně s kolegou z oddělení MUDr. Janem Petrů. Pacient po klidu na lůžku ještě v den operace rehabilitoval a druhý den byl z nemocnice propuštěn do hotelu, kde bydlel i s manželkou. O dva dny později, v pátek, se dostavil Na Homolku, kde mu zkontroloval dr. Petrů stimulační parametry. „Byly vynikající,“ uvedl profesor Neužil. Předpokládá, že kardiostimulátor splní bez problémů svoji úlohu tak, aby se pacientovi ulevilo a zmírnila se mu pociťovaná dušnost při námaze. Na další kontroly se chystá pacient přiletět za tři a šest měsíců. Zatím totiž není kvůli legislativě USA možné, aby si nechal zkontrolovat bezdrátový stimulátor přímo v Kalifornii.

Pacient kvůli poruše srdečního rytmu v USA podstoupil více typů léčby, obtíže však nezmizely – cítil se dušný při námaze a unavený.  Lékaři mu proto navrhli zavedení kardiostimulátoru, který by měl jeho problémy zmírnit. „Věděl jsem, že potřebuji dostat přístroj, který mi pomůže zlepšit srdeční činnost, ale nechtěl jsem se spokojit s běžným kardiostimulátorem. Prostřednictvím internetu jsem se dověděl o možnosti implantace bezdrátového přístroje. Zjistil jsem si více informací a pak se obrátil na profesora Neužila z Nemocnice Na Homolce,“ vysvětlil pacient.

Kardiologové ho zde po prozkoumání zdravotního stavu a skutečnosti, zda je pro něj tento typ přístroje vhodný, zařadili do klinické studie. Studie v Nemocnici Na Homolce probíhá už rok –  za tuto dobu zde zavedli úspěšně bezdrátový kardiostimulátor 28 nemocným.  „Přístroj již získal certifikaci pro použití v zemích Evropské unie – tzv. CE Mark. V současné době organizujeme s 1. lékařskou fakultou UK ve společné elektrofyziologické experimentální laboratoři intenzivní školení všech potenciálních operatérů ze zemí Evropské unie tak, aby bylo možné systém zavést co nejrychleji a co nejbezpečněji do klinické praxe,“ dodává profesor Neužil.

Bezdrátový kardiostimulátor představuje revoluční technologii v kardiostimulační léčbě nemocných s poruchou srdečního rytmu. Obsahuje elektrody i stimulátor v jednom, a proto odpadá propojení těchto složek vodiči jako u běžných kardiostimulátorů. Díky tomu se významně snižují nejčastější rizika léčby –  zejména  zanesení infekce prostřednictvím vodičů a mechanické poruchy elektrod. Dalším přínosem pro nemocného je možnost větší pohybové aktivity, větší pohodlí i příznivý kosmetický efekt. Nová technologie se nazývá LCP (z anglického Leadless Cardiac Pacemaker – bezdrátový kardiostimulátor) a vyvinula ji americká firma  Nanostim, Inc. Nemocnice Na Homolce již dlouho spolupracuje s americkými odborníky ve výzkumu léčby srdečních onemocnění a díky letité spolupráci dostali čeští pacienti jako první na světě šanci profitovat z  této převratné technologie v kardiostimulační léčbě.

Princip kardiostimulátoru spočívá v tom, že příznivě ovlivňuje elektrickými pulzy činnost nemocného srdce. Systém se skládá z generátoru pulzů (stimulátoru) a elektrod, které tyto impulzy přenášejí do srdce. Dosavadní typ stimulátoru se ukládá pod kůži obvykle pod klíční kost a propojí se vodiči s elektrodami, které se zavedou do srdce. Na rozdíl od toho se LCP   implantuje z vpichu v třísle cévním systémem pomocí zaváděcího katetru (tenkého vodiče). Umístí se a upevní v hrotu pravé srdeční komory.

LCP je vyroben z ušlechtilého kovu a je velký zhruba jako mikrotužková baterie. Samotná implantace trvá přibližně 15 minut. Baterie přístroje, která je asi dvacetkrát menší než u běžného stimulátoru, vydrží stejnou dobu – minimálně šest let. Až LCP doslouží, je možné ho pomocí katetru opět vyjmout a implantovat nový.

Poruchy srdečního rytmu (arytmie) patří mezi nejčastější srdeční onemocnění. Různou formou poruchy srdečního rytmu trpí zhruba každý desátý člověk. Arytmie se většinou dají příznivě ovlivňovat pomocí voperovaných přístrojů – kardiostimulátorů při léčbě pomalého rytmu či kardioverterů – defibrilátorů při léčbě zrychleného rytmu, případně provedením katetrizační ablace (odstraněním srdeční tkáně, která arytmie způsobuje).

Kardiostimulační centrum Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce patří mezi největší centra tohoto druhu v Evropě. Zabývá se léčbou arytmií již 22 let. Za dobu jeho existence jím prošly tisíce pacientů, jimž zkvalitnily nebo zachránily život implantované přístroje, tedy kardiostimulátory či defibrilátory. V posledních letech k léčebným metodám přibyly tzv. katetrizační ablace, které příčiny arytmií dokáží odstranit zásahem do srdeční tkáně.

Oddělení PR a komunikace

Nemocnice Na Homolce

Jedna odpověď k “Pro bezdrátový kardiostimulátor z USA Na Homolku”

  1. Vážení , dle vyšetření mám dostat kardiostimulátor na zvýšení frekvence tepu , který mám pod 4o za minutu. Je možné u vás dostat LCP kardiostimulátor u prof. Neužila, který toto provádí. Je to hrazené pojištovnou ? CHtěl bych se zařadit do seznamu..
    Děkuji za odpověď
    Moravec

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.