Kondylomata a oslabená imunita

Otázka

Je mi 19 let. Byly mi zjištěny kondylomata. Už jsem byla dvakrát na chirurgickém odstranění výrůstků, ale pořád se vracejí. Doktorkou v nemocnici mi bylo doporučeno, abych se nechala očkovat vakcínou Silgard. Na to jsem se šla tedy objednat ke svému gynekologovi, ale ten mi zase očkování vyvrátil. Vím, že mi očkování nemoc nevyléčí, spíš se chci zeptat, zda vakcína má vliv na imunitu, protože ji mám už tak oslabenou.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Pojem oslabená imunita je dost nejasný. Zda je očkování nevhodné, by bylo nutné prokázat přesným imunologickým vyšetřením (určité typy IgA deficitu). Pokud usuzujete na oslabenou imunitu pouze z častějších onemocnění bez prokázaného imunitního deficitu, není to důvodem k odmítnutí vakcíny. Jiná záležitost je přecitlivělost na některou složku očkovacích látek, ale ta je relativně vzácná.
Obecně – očkování (vakcinace) imunitní systém ovlivňuje tak, že ho nutí k výrobě protilátek proti konkrétní chorobě (neoslabuje jej, spíše naopak). V případě Silgardu (kvadrivalentní vakcína proti HPV typů 16, 18, 6 a 11) bych řekla, že je očkování pro vás velmi vhodné – ochrání vás před rizikovými typy HPV, které vyvolávají rakovinu děložního hrdla a současně před dalším typem HPV, který působí kondylomata (6 nebo 11 – před tím, kterým infikovaná nejste a před reinfekcí stejným). Je pravda, že vás nevyléčí, ale po vyléčení bradaviček jiným způsobem vám pomůže zůstat zdravá.
Ke kondylomatům – účinnější než chirurgické odstraňování (které je nepříjemné a bradavičky se velmi často – až v 60 % případů – pak objeví znovu) je léčba modulátorem kožní imunitní reakce (imiquimod – Aldara). Nevýhodou je, že ji pro tuto chorobu nehradí pojišťovny a není zrovna levná. Condylomata však ve většině případů (85 %) zlikviduje.