Akupunktura podle vědců nepomáhá při porodních bolestech

Akupunktura patrně nepomáhá zmírnit porodní bolesti. Vyplývá to z nové studie britských a jihokorejských vědců, o níž informuje agentura Reuters. Vědci porovnali údaje z deseti klinických testů, do nichž se zapojilo více než 2000 žen. Našli jen skrovné důkazy toho, že by ženy, jež se při porodu podrobily akupunktuře, cítily slabší porodní bolesti než ty, které nedostávaly žádné prostředky k ulevení od bolesti, případně měly běžná analgetika, placebo či nepravou akupunkturu.

„Podle této studie se zdá, že akupunktura nemá žádný vliv na matku či dítě, ale ani nepůsobí žádnou škodu,“ napsal I Hjang-sok ze Střediska pro vědecký výzkum akupunktury při univerzitě v Soulu. Podle něj „nynější důkazy se nezdají být doporučením pro použití akupunktury proti porodním bolestem“.

Akupunktura je jednou z nejrozšířenějších metod alternativní medicíny a opírá se o tradiční čínskou nauku, podle níž tělem procházejí dráhy energie, jimiž proudí životní energie čchi a které jsou spojeny s jednotlivými orgány. Napichováním přesně stanovených bodů v těle se akupunktura snaží předcházet nerovnováze v toku této hypotetické energie a odstraňovat ji.

Na Západě je akupunktura využívána především v léčbě bolesti, ale také při obezitě, zácpě či artróze.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.