Přírodní kosmetika značky Dr. Michaels s obsahem ovocných kyselin zmírní lupénku u více než 80 procent pacientů, řekl australský lékař Michael Tirant, tvůrce této kosmetiky, která zatím jako jediná z přírodních přípravků potvrdila účinnost v klinické studii na pacientech v několika evropských zemích. Zúčastnilo se jí také Česko. Výsledky představil Tirant na 10. mezinárodním kongresu dermatologů, na němž se v Praze sešlo 4000 odborníků ze 105 zemí.
„Řádově za týden už cítí pacienti úlevu a do šesti týdnů je u 80 procent výrazné zlepšení,“ potvrdila české výsledky přednostka dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Jana Hercogová. Podotkla, že dermatologové obvykle hledí na kosmetiku označovanou jako léčebnou s pochybami. Před třemi lety dostali čeští lékaři první vzorky, aby je zkusili u 20 pacientů. Loni byla studie na všech klinikách v Česku na více než dvou stovkách pacientů.
„Zjistili jsme, že pokud se přípravky indikují správně, tedy u pacientů, kde není postižení lupénkou na celém těle a kde je mírnější forma nemoci, tak efekt je až překvapivě srovnatelný s dosud užívanými přípravky s kortikosteroidy,“ uvedla prof. Hercogová.
Lupénkou trpí každý padesátý Čech. Většinou postihuje lidi od 20 do 60 let, častěji ženy, v 15 procentech propuká už u dětí do deseti let věku. Z 60 procent je onemocnění dědičné, v ostatních případech souvisí se sníženou imunitou. Nemoc mohou odstartovat také stres nebo infekce.
„Lupénku mírníme lokálně potíráním nemocné pokožky a celkově, například ozařováním kůže nebo takzvanou biologickou léčbou. Přírodní kosmetika nás velmi překvapila svými účinky a dobrou snášenlivostí u pacientů,“ doplnil profesor František Novotný z Pražského dermatologického centra.
Psoriáza, jak se odborně lupénka nazývá, je projevem zmateného imunitního systému, který se obrací proti vlastním kožním buňkám. Buňky se obnovují ve zkráceném cyklu, tím vznikají na kůži šupinatá ložiska loupající se kůže. Místa svědí, otékají a bolí. Nemoc může napadnout i klouby, pak jde o psoriatickou artritidu. Pacienti mohou mít i psoriázu nehtů, projevuje se důlky v nehtových lůžcích.
„S pacienty, kteří se po zhojení těmito přípravky dokážou vyhýbat svým spouštěčům, což může být stres, zánět v těle či některá složka potravy, se setkáváme až třeba po čtyřech pěti letech, protože jsou bez lupénky a naši pomoc nepotřebují,“ shrnul Tirant.
Nový přípravek je v českých lékárnách. Zdravotní pojišťovny ho nehradí, pacient si ho může koupit. „Výhoda je hlavně ta, že pacient nemusí pro recept k lékaři a nemůže si touto kosmetikou uškodit. Mohou ji používat těhotné ženy a děti, protože neobsahuje hormony na rozdíl od běžně užívaných léčivých mastí,“ shrnula profesorka.
Lupénka není nakažlivá, přesto polovina lidí přiznává, že by člověku s lupénkou nepodala ruku. Nemocní nejsou mnohdy vpuštěni do veřejných bazénů a při placení se prodavači štítí vzít od nich peníze. Pacienti se proto halí do vrstev oblečení, straní se společnosti, často trpí depresí.
Dobrý den,mám prosbu, kde naleznu formulář pro zařazení se do databáze dobrovolníků pro klinickou studii?
Díky Míša