Čtvrtina žen má někdy problémy s únikem moči, pomáhá cvičení

Průměrně jedna ze čtyř žen se někdy setká s problémem úniku moči, většinou jde o typ stresové inkontinence, který se objevuje při kašlání, kýchání, smíchu, poskocích. Ženy by měly nejprve vyzkoušet cvičební program, než přistoupí k užívání léků nebo operačnímu zákroku, řekla norská fyzioterapeutka Kari Bo.

Je autorkou cviků, které pomáhají udržovat kontrolu nad tímto problémem posilováním svalstva pánevního dna. Právě cviky mohou podle studií pomoci problém vyřešit až u 70 procent lidí. Cvičení je součástí osvětového wellness programu, DVD s cviky lze zdarma objednat na www.programprozeny.cz.
Svalstvo pánevního dna je důležitá svalová skupina sahající od kostrče po stydkou kost. Pomáhá předcházet úniku moči (inkontinenci). Cvičení pro ženy na posílení svalstva pánevního dna, páteře a břicha umí nejen zlepšit či vyléčit inkontinenci, ale i zvýšit sexuální prožitky obou partnerů.
„Svalstvo pánevního dna obkružuje u žen tři tělní otvory (ústí močové trubice, vagíny a konečník), u mužů dva,“ řekl sexuolog a psycholog Ondřej Trojan, podle něhož pokles pánevního dna bývá následkem mnohačetných porodů či gynekologických operací, u mužů pak po operaci prostaty. Posilování svaloviny u žen napomáhá prožití orgasmu a může odstranit bolestivost při styku. U mužů může zlepšit léčbu při předčasném vyvrcholení i neschopnost ejakulace.
„Problémy s inkontinencí mohou začít už ve velmi raném věku,“ řekla fyzioterapeutka Eva Nováková zaměřující se na těhotné ženy. Zejména v těhotenství se svalstvo pánevního dna velmi namáhá, proto by měly ženy preventivně cvičit. Pokud svalstvo neprocvičují, v menopauze mohou mít problém, který se řeší už obtížněji, upozornila.
Ženy se za problém s únikem moči stydí, přestanou sportovat, chodit do společnosti. Tabu by se mělo odstranit, ženy by měli informovat gynekologové, míní Nováková.
Pomoci může právě i cvičební program pro ženy každého věku a jakékoli kondice. Cviků je několik, ale důležitý je jediný pohyb, silné sevření svalstva okolo otvorů a vtažení do břišní dutiny. Cvičení zároveň posiluje vnitřní partii břišních svalů. V žádném případě se nemá zapojovat zevní svalstvo. Problém je, že tyto svaly nejsou vidět, proto je důležité je cítit, vysvětlila Bo. Cvičit se dá kdekoli, ale výzkum dokazuje, že účinnější je cvičení ve skupině pod vedením trenéra.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.