Časté bolesti hlavy

Otázka

Dobrý den, je mi 20 let, dlouho trpím častými bolestmi hlavy, nyní poslední dva týdny mě ale hlava bolela každý den, a v místě, odkud bolest vycházela, jsem nahmatala jakousi bouli (kolem krčního obratle). Byla jsem poslána na RTG. Ráda bych vám poprosila o vyjádření, protože ze zprávy nejsem nijak moudrá.

Odpověď

Pracuji v kanceláři, tak jsem si prozatím koupila fix. límec a nosím ho. Zpráva z nemocnice: Páteř je v obou etážích přímá, obě lordózy jsou však vyrovnané. Obratlová těla mají normální výšku a tvar. Výška plotének je zachována se spíše variačním snížením L 5. Závěr: Vyrovnaná krční lordóza s lehkým předsunutím. Zmenšená až vyrovnaná bederní lordóza (byla jsem na RTG pánve). Napsala byste mi, prosím, co to pro mě znamená, co s tím mám? Ještě musím podotknout, že mi často tuhnou ramenní svaly (hrozná bodavá bolest) a kůži na zádech v oblasti těchto svalů mám již téměř necitelnou. Děkuji za odpověď, k doktorovi jsem objednána až 23. 6. 2009.

MUDr. Marta Šimůnková:
Páteř je normálně dvouesovitě prohnutá. Má tzv. krční a bederní lordózu (to je prohnutí směrem vpřed) a hrudní a křížovou kyfózu (prohnutí směrem vzad). Tato prohnutí zabezpečují „pružnost“ páteře při pohybech. Obě vaše lordózy jsou napřímené, to znamená, že v těchto místech netlumí páteř dostatečně důsledky zatížení páteře, což obvykle vede k stažení svalstva kolem ní – což samo o sobě může bolet, bolest se může šířit i k dalším svalům (k ramenům, na záda). Z páteře také vycházení nervy a provázejí je cévy, které mohou být utlačovány jak samotnými obratli (které jsou při poruše zakřivení páteře ve vzájemně odlišném postavení), tak spíše staženým, tuhým svalstvem kolem páteře. To vyvolává bolesti (někdy se tomu říká cervikokraniální syndrom, česky „krčně-hlavová bolest“) a utištěné nervy způsobují i poruchy čití (necitlivost kůže).

Dobrou zprávou je, že tyto stavy lze většinou dobře ovlivnit léčebnou rehabilitací, která svaly uvolní a částečně „opraví“ i postavení obratlů v páteři. Snížený pátý bederní obratel (L5) se však nespraví, ale nemusí činit potíže. K těmto potížím přispívá značnou měrou psychické přetížení, stres. Proto by součástí léčby měl být i nácvik zvládání stresových situací a relaxační techniky.