lupénka

AUDIO: Lupénka neboli psoriáza

Prof. Jana Hercogová z Dermatovenerologické kliniky FN Bulovka v Praze neskrývá, že řada psoriatiků není adekvátně léčena. Upozorňuje proto na vznik nových stránek, kde se pacienti dozvědí vše, co potřebují.

Jedná se o časté, chronické, neinfekční, zánětlivé autoimunitní onemocnění s velkým sklonem k častým opakováním neboli recidivám. Základním projevem je porucha rohovění povrchové vrstvy kůže. Je způsobena zrychleným dělením „zárodečných“ buněk zmíněné povrchové kožní vrstvy. Tím je narušený cyklus dozrávání těchto buněk a jejich přeměna na částice, které už charakter buňky nemají a ve zdravé kůži se z kožního povrchu olupují.

Co je to lupénka?

Dá se říct, že soupeř skutečně houževnatý. Mohou to potvrdit celá 2% středoevropské populace, která se s jejími projevy musí potýkat.

Nemocní znají buď vyvýšené a ztluštělé okrsky červené kůže, pokryté stříbřitě-bílými šupinami. Je to nejčastěji zastoupená forma psoriázy, jak lupénku nazývají odborníci. Nejčastěji bývají postiženy oblasti kolen, loktů, pokožky temene hlavy, za ušima, na kosti křížové, okolo pupku, mezi hýžděmi a v okolí genitálií. Odtud také název – ložisková psoriáza.

Děti nejčastěji trpí kapkovitou psoriázou. Kapkovité léze s velmi tenkými šupinkami se objevují nejvíce na trupu a obličeji.

Starší pacienty zase trápí tzv. pustulární psoriáza. Ta se vyznačuje červenou kůží hlavně na rukách a na chodidlech. Na jednu stranu není její výskyt příliš častý, na druhou stranu je třeba přiznat, že je obtížně léčitelná.

Další formou v řadě je erytrodermická psoriáza. Projevuje se zánětlivými lézemi, které mohou způsobit extrémní zčervenání většiny těla. Tato podoba lupénky může člověka zaskočit okolo 50. roku věku.

Lézemi obvykle hladkými červenými, bez šupin se hlásí inverzní psoriáza. Usazuje se v tělesných záhybech nebo jamkách těla – například v podpaždí, tříslech a podobně.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.