Prof. Jana Hercogová z Dermatovenerologické kliniky FN Bulovka v Praze neskrývá, že řada psoriatiků není adekvátně léčena. Upozorňuje proto na vznik nových stránek, kde se pacienti dozvědí vše, co potřebují.
Jedná se o časté, chronické, neinfekční, zánětlivé autoimunitní onemocnění s velkým sklonem k častým opakováním neboli recidivám. Základním projevem je porucha rohovění povrchové vrstvy kůže. Je způsobena zrychleným dělením „zárodečných“ buněk zmíněné povrchové kožní vrstvy. Tím je narušený cyklus dozrávání těchto buněk a jejich přeměna na částice, které už charakter buňky nemají a ve zdravé kůži se z kožního povrchu olupují.
Co je to lupénka?
Dá se říct, že soupeř skutečně houževnatý. Mohou to potvrdit celá 2% středoevropské populace, která se s jejími projevy musí potýkat.
Nemocní znají buď vyvýšené a ztluštělé okrsky červené kůže, pokryté stříbřitě-bílými šupinami. Je to nejčastěji zastoupená forma psoriázy, jak lupénku nazývají odborníci. Nejčastěji bývají postiženy oblasti kolen, loktů, pokožky temene hlavy, za ušima, na kosti křížové, okolo pupku, mezi hýžděmi a v okolí genitálií. Odtud také název – ložisková psoriáza.
Děti nejčastěji trpí kapkovitou psoriázou. Kapkovité léze s velmi tenkými šupinkami se objevují nejvíce na trupu a obličeji.
Starší pacienty zase trápí tzv. pustulární psoriáza. Ta se vyznačuje červenou kůží hlavně na rukách a na chodidlech. Na jednu stranu není její výskyt příliš častý, na druhou stranu je třeba přiznat, že je obtížně léčitelná.
Další formou v řadě je erytrodermická psoriáza. Projevuje se zánětlivými lézemi, které mohou způsobit extrémní zčervenání většiny těla. Tato podoba lupénky může člověka zaskočit okolo 50. roku věku.
Lézemi obvykle hladkými červenými, bez šupin se hlásí inverzní psoriáza. Usazuje se v tělesných záhybech nebo jamkách těla – například v podpaždí, tříslech a podobně.
Vložit komentář