Léčba se snaží postihnout tyto základní problémy:
- Snížit množství moči, která se vytváří v průběhu noci (látka desmopresin)
- Vytvořit podmíněný reflex mezi maximální náplní močového měchýře a probuzením dítěte (tzv. enuretické alarmy)
- Snížit dráždivost močového měchýře tak, aby v noci „udržel více moči“ (speciální léky, které ovlivňují vegetativní nervový systém)
- Ovlivnit centrální nervový systém (tricyklická antidepresiva – látka imipramin)
„Otcem“ desmopresinu je Čech, 82letý ing. Milan Zaoral, DrSc.
Převratný objev ing. Zaorala, který vysoce ocenila i Světová zdravotnická organizace WHO, vznikl před desítkami let. Desmopresin je uměle připravený přípravek s podobným antidiuretickým účinkem jako má vasopresin, čili hormon, který produkuje lidské tělo. Úspěšně zahušťuje moč a tím snižuje její množství. Jako lék je desmopresin velmi účinný a při správném použití má jen minimum nežádoucích účinků. V léčbě enurézy se s úspěchem používá přes 30 let.
Úspěšnost léčby
Ze zkušeností pediatrů vyplývá, že ani při komplexní léčbě se nedaří u značné části dětí pomočování zvládnout natolik, aby se problém v dohledné době odstranil úplně. Ve většině případů se určitého efektu přece jen podaří docílit, jenže ten často není stabilní a problémy se vracejí. Někdy se při léčbě kombinuje desmopresin a alarmy. Odborníci nezastírají, že úspěchy při léčbě se musejí přičíst také skutečnosti, že enuréza samovolně s věkem ustupuje také u neléčených dětí.
Útěcha a porozumění zkvalitňují léčbu
Nesmírně důležitým prvkem v léčebném procesu je zvýšená pozornost a podpora nejbližších členů rodiny. Rodiče dětí, které se pomočují ještě ve čtyřech letech, by se měli poradit s odborníkem. Psychologové doporučují důkladné urologické nebo nefrologické vyšetření a přiklánějí se k co nejčasnějšímu začátku terapie. Rodinní příslušníci by měli dítě chválit za každý úspěch. V žádném případě nekřičet a nevyčítat! V klidu a s rozvahou je potřeba vést dítě k pomoci s úklidem mokré postele a oceňovat jeho spolupráci při dodržování pravidel. Neradno zapomínat, že pokud vázne komunikace mezi rodičem a dítětem, je to léčbě na škodu.
Vložit komentář