Léčba nočního pomočování u dětí

Léčba se snaží postihnout tyto základní problémy:

  • Snížit množství moči, která se vytváří v průběhu noci (látka desmopresin)
  • Vytvořit podmíněný reflex mezi maximální náplní močového měchýře a probuzením dítěte (tzv. enuretické alarmy)
  • Snížit dráždivost močového měchýře tak, aby v noci „udržel více moči“ (speciální léky, které ovlivňují vegetativní nervový systém)
  • Ovlivnit centrální nervový systém (tricyklická antidepresiva – látka imipramin)

 „Otcem“ desmopresinu je Čech, 82letý ing. Milan Zaoral, DrSc.

Převratný objev ing. Zaorala, který vysoce ocenila i Světová zdravotnická organizace WHO, vznikl před desítkami let. Desmopresin je uměle připravený přípravek s podobným antidiuretickým účinkem jako má vasopresin, čili hormon, který produkuje lidské tělo. Úspěšně zahušťuje moč a tím snižuje její množství. Jako lék je desmopresin velmi účinný a při správném použití má jen minimum nežádoucích účinků. V léčbě enurézy se s úspěchem používá přes 30 let.

Úspěšnost léčby

Ze zkušeností pediatrů vyplývá, že ani při komplexní léčbě se nedaří u značné části dětí pomočování zvládnout natolik, aby se problém v dohledné době odstranil úplně. Ve většině případů se určitého efektu přece jen podaří docílit, jenže ten často není stabilní a problémy se vracejí. Někdy se při léčbě kombinuje desmopresin a alarmy.  Odborníci nezastírají, že úspěchy při léčbě se musejí přičíst také skutečnosti, že enuréza samovolně s věkem ustupuje také u neléčených dětí.

Útěcha a porozumění zkvalitňují léčbu

Nesmírně důležitým prvkem v léčebném procesu je zvýšená pozornost a podpora nejbližších členů rodiny. Rodiče dětí, které se pomočují ještě ve čtyřech letech, by se měli poradit s odborníkem. Psychologové doporučují důkladné urologické nebo nefrologické vyšetření a přiklánějí se k co nejčasnějšímu začátku terapie. Rodinní příslušníci by měli dítě chválit za každý úspěch. V žádném případě nekřičet a nevyčítat! V klidu a s rozvahou je potřeba vést dítě k pomoci s úklidem mokré postele a oceňovat jeho spolupráci při dodržování pravidel. Neradno zapomínat, že pokud vázne komunikace mezi rodičem a dítětem, je to léčbě na škodu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.