Pomočování u dětí – enuréza

Lidské tělo je tvořeno ze tří čtvrtin z vody, a tak není divu, že všechny tělesné pochody se odehrávají právě ve vodě nebo vodných roztocích. Udržení přiměřeného množství vody v organismu hlídá hlavně hormon arginin vasopresin.

Hospodaří s vodou tak, že hlavně zvyšuje její zpětné vstřebávání v ledvinách – má antidiuretický účinek, dále zvyšuje krevní tlak, stimuluje hladké svalstvo a zlepšuje peristaltiku střev. Nedostatek hormonu vasopresinu může zapříčinit vážné zdravotní potíže. Jednou z nich je například noční pomočování, a to především u dětí.

V průběhu noci se ve zdravém těle vytváří více vasopresinu než ve dne, a proto se také v noci tvoří „hustší moč“. Lidé, kteří mají hladinu vasopresinu nízkou, vytvářejí větší množství moči a to znamená, že jim pak nestačí kapacita močového měchýře. Tím vznikají podmínky pro noční pomočování dětí.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.