Noční pomočování

Otázka

Žádám vás o radu pro mého syna 4,5 let. Trápí nás problém jeho nočního pomočování. V roce a půl se naučil přes den chodit bez plenek. V současné době je močení přes den také v pořádku. Stále však přetrvává jeho noční pomočování. Snažili jsme se omezit příjem tekutin, což pomohlo, ale v případě např. teplot bylo nutné mu tekutiny podávat i v noci a opět se počural. Problém stále přetrvává, myslím si, že si nedokáže uvědomit ve spánku svoji potřebu. Ráda bych toto začala nějak řešit. Syn si je vědom svého nedostatku a myslím si, že se stydí. Jeho noční nehody se snažíme nekomentovat, aby nedošlo ještě k psychickým problémům syna. V noci jsme ho nosili na WC, vždy se vyčural, ale dle mého názoru to není řešení. Poraďte mi prosím, co nás asi čeká za vyšetření a zda je v tomto případě nějaká účinná léčba.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
V necelých pěti letech u chlapce je noční pomočování zcela normální. A to zvláště v případě vašeho syna, když už měl „suché“ období a přes den se nepomočuje. Pomočování nekomentujte, můžete mírně omezit množství večerních tekutin. K ovládání močového měchýře je zapotřebí, aby vyzrála jak mozková centra, tak další řídící mechanizmy, a to nelze uspíšit. Klid a pohoda je v tomto případě léčebnou metodou. Pozitivní motivace (malá odměna za jakýkoli úspěch – a to nejen za suchou noc) umí mnohdy zázraky.
Kdyby pomočování přetrvávalo i v šestém roce (po pátých narozeninách – ale netřeba spěchat), bylo by dobré obrátit se buď na dobrého pediatra nebo dětského urologa. Bylo by nutné základní vyšetření moče, rozbor krve (možná i stolice na parazity) a základní vyšetření ledvin a močových cest (pravděpodobně ultrazvukem). Léčba je možná, existuje látka, která „brzdí“ tvorbu moče v noci, což je dočasným řešením, než vyzrají mozková centra.