AUDIO: Biologická léčba lupénky

Prof. Petr Arenberger vysvětluje výhody biologické léčby lupénky.

Biologickou léčbu představuje nová skupina léků, které se vyrábějí metodou genového inženýrství. Jsou to de facto tělu vlastní látky, jen vyráběné uměle. „Biologická léčba nemá nic společného s léčbou bylinkami“, připomněl prof. Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky FNKV v Praze. Výhodou této léčby je cílené ovlivnění imunitního systému v jednom určitém místě, čili tam, kde je „chyba“.

U nás jsou dostupné léky pro terapii psoriázy celkem tři:

  • Etanercept (Enbrel)
  • Infliximab (Remicade)

Tyto léky, protože působí cíleně proti scestné imunitní reakci, mají výrazně méně nežádoucích účinků.

15 až 25% nemocných má lupénku středně těžkou a těžkou. To jsou kandidáti pro celoživotní celkovou léčbu. Proto je velmi důležité mít jistotu, že lék pro ně nemá závažné nežádoucí účinky. V klinických pozorováních se ukázalo výrazné a dlouhodobé zlepšení u 73% nemocných při léčbě středně těžké a těžké lupénky, kteří užívali biologickou léčbu a u 40% nemocných úplně vymizely příznaky. Nežádoucí účinky byly srovnatelné s nežádoucími účinky při podávání placeba.

Pátý Světový den lupénky

Připadá na 29. říjen. Je příležitostí k organizaci odborných i pacientských setkání, k sdílení informací jak o životních těžkostech nemocných, tak o nových poznatcích a pokrocích v léčbě této ne zcela probádané choroby. Další informace získáte na internetové stránce www.psoriaza.info.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.