V dobách, kdy žila celá velká rodina pohromadě v jednom domku, nebo při nedostatku bytů v jednom dvoupokojáku, byla strava všech členů „pod kontrolou“. Dnes žijí senioři sami, ve svých bytech. Náklady na bydlení pro ně představují poměrně značný výdej vzhledem k výši důchodu. Zbývá jim dost na zdravou stravu? A mají vůbec energii a schopnosti si správný jídelníček zajistit?
Podvýživa ve stáří má mnoho příčin a důsledky jsou neveselé. Úbytek síly, ztráta svalové hmoty, zhoršení mozkových funkcí, zpomalené regenerační pochody, o kvalitě života nemluvě. Hubnutí u seniorů není zcela žádoucí jev. Existuje však nutriční intervence a přípravy klinické enterální výživy.
Malnutrice je rizikovým faktorem pro mladé nemocné, ale seniory doslova ohrožuje. Podle průzkumu provedeného v roce 2007 ve Velké Británii je přítomna malnutrice u 22 % osob mezi 50 až 59 lety, ve věkové skupině 70 až 79 let je podvyživených 27 % a u devadesátiletých a starších byla nalezena malnutrice u 37 %.
Mezi seniory jsou značné rozdíly. Mnozí velmi staří senioři vedou aktivní život, jsou samostatní, udržují kontakty s okolím. Ti zpravidla nemají problémy ani s výživou. Značné procento seniorů má však sníženou pohyblivost, například v důsledku degenerativního onemocnění pohybové soustavy, zhoršené kognitivní funkce (třeba při demenci), což vede k problémům s obstaráním, přípravou a příjmem potravy.
K malnutrici nemusí dojít však jen v důsledku onemocnění. Defektní chrup, nedokonalá zubní náhrada, nedostatek slin, změna čití (ztráta chuti a čichu), nechutenství spojené s užíváním léků výrazně ovlivňují nejen množství přijaté potravy, ale i její složení. Senioři dávají většinou přednost sacharidům (sladkému pečivu), v jídelníčku chybí bílkoviny, vláknina a mitronutrienty, protože se jim ovoce a zelenina špatně kouše. Je známo, že senioři mívají nedostatek vitaminu C, selenu a zinku, které působí jako antioxidanty, vitaminu D, vápníku (důležité pro stav kostry) a železa (pro krvetvorbu).
Ještě záludnější je problematika bílkovin. Ve stabilizovaném stavu potřebuje senior 1,2 g bílkoviny na 1 kg hmotnosti, při onemocnění toto množství stoupá na 1,5 g/kg. Někdy je obtížné toto množství bílkovin ve stravě přijmout. Pro ilustraci uvádíme, že 100 g bílkovin (přibližná potřeba bílkovin pro seniora s hmotností 83 kg) je obsaženo v 5 velkých porcích masa nebo ryby, ve 3 litrech mléka, 20 kelímkách jogurtu, 1 kg tvarohu nebo 0,5 kg tvrdého sýra.1
Nejvážnějšími důsledky podvýživy ve stáří jsou:
-
úbytek svalové hmoty (sarkopenie), čímž se zhoršuje mobilita a stav kostry, ubývá fyzických sil i pro běžné denní aktivity a sebeobsluhu, senior je po většinu dne na lůžku i v domácím prostředí,
-
zhoršené funkce imunitního systému, náchylnost k infekcím a zpomalené reparační procesy (hojení),
-
zhoršené kognitivní funkce (paměť, myšlení, schopnost udržení kontaktu se „světem“) ústící v desorientaci, depresi až demenci.
-
Malnutrice vede k zhoršení fyzického i duševního stavu, výrazně snižuje kvalitu života.
Nutriční intervence aneb zabránit nechtěnému hubnutí
Riziko podvýživy se týká značného podílu populace, což vede k mimo jiné i k nemalým ekonomickým výdajům na léčbu stavů s malnutricí spojených. Jednodušší je myslet na možnost podvýživy u všech nemocných a seniorů, samotnou podvýživu i rizika s ní spojená včas diagnostikovat a využívat všech dostupných prostředků klinické výživy k účinné nutriční intervenci. To je úkolem nejen zdravotníků, ale i rodiny a blízkých.
Existuje celkem jednoduché řešení, využívat v těchto případech plně přípravky enterální výživy, jejichž účinky jsou ověřeny klinickými studiemi. Tím, že tekutá enterální výživa (ENSURE PLUS a ENSURE PLUS FIBER) dodává organizmu energii, bílkoviny, důležité mikronutrienty a navíc působí jako prebiotikum, zvyšuje účinnost podstupované léčby, pomáhá rychlejší rekonvalescenci, umožňuje účinnou rehabilitaci a seniorům zdravé stárnutí. Více informací na www.vyzivapropacienty.cz.
Vložit komentář