zarůstání nehtů

Zarůstající nehet

(unquis incarceratus) Potížemi se zarůstajícími nehty trpí asi 10 % populace, zejména mladší osoby a děti. Zarůstáním může být postižen jakýkoli nehet horní nebo dolní končetiny, nejčastěji se objevuje na palcích u nohou. Potíže vznikají tak, že nehet je velmi široký a tlačí po stranách na sousedící kožní valy. Tak dochází ke vzniku otlaků a povrchových kožních defektů s následnou infekcí postiženého místa. Oblast je bolestivá, zarudlá a oteklá.

Ve vystupňované situaci může vzniknout hnisavé ložisko a jako následek se utvoří mokvající granulační hmota. V tomto stadiu již nelze očekávat spontánní zhojení a pacient musí vyhledat ošetření.

Léčba tohoto stavu spočívá ve zklidnění zánětu. V místním znecitlivění se odstřihne část nehtu a vyčistí se hnisavé ložisko. Do 10 dnů je obvykle zánět zhojen. Příčina potíží, tedy široký nehet tlačící na postranní kožní val, však odstraněna není. Pokud dochází k opakovaným recidivám, pak je nutno v klidovém stadiu provést tzv. plastiku nehtového lůžka, která jednou pro vždy problém vyřeší. Jde o zákrok v místním znecitlivění, při kterém je nehet na postižené straně navždy asi o 1 – 2 mm zúžen. Operací je odstraněn postranní proužek nehtové zárodečné hmoty, pokračující proužek nehtu a část přilehlého kožního valu.

Vzniklý defekt tvaru myrty je sešit asi 6 stehy strana ke straně. Asi ob den jsou nutné převazy, stehy se odstraňují po dvou týdnech. Plné zátěže se všemi riziky je končetina schopna po 4 týdnech. Výsledná jizva probíhá na hřbetu terminálního článku prstu od posledního mezičlánkového kloubu po straně, dále na rozhraní zúženého nehtu a kožního valu na příslušné straně špičky prstu.

Nejčastější příčinou zarůstání nehtu je nošení nevhodné obuvi, která bývá nevzdušná a především ze stran stlačuje prsty (např. brusle, úzké polobotky apod.). Na popsané potíže má též často vliv dědičná dispozice. Ke snížení rizika inkarcerace patří nošení vhodné volnější obuvi a stříhání nehtů především na dolních končetinách do roviny. Pokud dojde k projevům lehkého zánětu (bolestivost, zarudnutí, mírný otok), pomáhá přikládání tamponů s desinfekčním roztokem (nejlépe Jodisolem) na postižená místa alespoň dvakrát denně po dobu 15 minut. Při stupňujících se potížích musí pacient vyhledat chirurgické ošetření.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.