Cvičíme a nejíme bůček. Může se stát, že dokonalosti postavy (podle našich představ) nedosáhneme. Také čas není přítelem naší pleti. Co s tím? Je plastická chirurgie univerzálním řešením?
Zimní období je optimální čas, kdy uvažovat o návštěvě plastického chirurga. Sluneční paprsky, teplo a pot někdy mohou trochu zkomplikovat hojení ran, a tím pokazit výsledný efekt. Proto je právě teď ta správná doba ujasnit si, s jakými problémy nám plastika může pomoci.
Prsa, pas, boky a stehna
To, že prsa lze zvětšit implantáty, zmenšit a upravit jejich tvar, je dostatečně známo. Už je nade vší pochybnost prokázáno, že k následkům těchto operací nepatří vznik nádorů. Hezká prsa posílí sebevědomí, ale nezachrání rozpadající se vztah.
Vyklenuté bříško, třeba po porodu nebo po výrazné redukci hmotnosti, často nejde „vycvičit“. I ženy, které cvičí (téměř) profesionálně, mohou mít „povolené“ břicho. Za tento jev může obvykle rozestup přímých břišních svalů, jakási „škvíra“ v břišní stěně, kterou umějí plastičtí chirurgové „sešít“ a přebytečnou „vytaženou“ kůži resekovat. Plastika břicha je však poměrně náročný výkon, který vyžaduje déle trvající rekonvalescenci.
Nahromadění tuku v kritických partiích břicha, hýždí, stehen, případně v okolí kolen, podbradku či zad lze odstranit liposukcí. Při ní se rozruší tuková tkáň buď mechanicky (chirurgickými nástroji) nebo ultrazvukem či mikrovibracemi a následně se odsaje. Po operaci je nezbytné dodržovat po dobu rekonvalescence (zhruba týden) klidový režim a několik týdnů nosit elastické návleky (až dva měsíce). Teprve pak je tělo připraveno na plnou fyzickou zátěž (v případě vibracemi asistované liposukce je možná plná zátěž zhruba po čtyřech týdnech). Tato metoda nepatří ke způsobům celkové redukce hmotnosti. Nejdříve je nutné dosáhnout štíhlé linie pohybem a správnou stravou, teprve vzdorující „špíčky“ jsou adepty na liposukci. Předpokladem úspěšnosti je dostatečná pružnost kůže nad ošetřeným místem, a tedy i věk.
Liposukční novinka
Do České republiky se nyní dostal i první přístroj (další se plánují) který „opraví“ problémové partie nekrvavou metodou. Principem je ultrazvukové rozbití tukových buněk v konkrétní části těla, přičemž nejsou poškozeny cévy, nervy ani kůže, proto tento způsob ošetření nebolí. Uvolněný tuk je metabolizován stejnou cestou, jako tuky přijímané s potravou. Po této liposukci není nutná rekonvalescence, naopak – pohyb je velmi vhodný. Není zapotřebí ani nosit (po klasické liposukci obvyklé) návleky. Po dobu několika dní by se měl omezit příjem cukru a škrobovin, které by měly být nahrazeny bílkovinami z bílého masa a zeleninou.
Takto odstraněné tukové buňky se již neobnoví. (Více na www.dermatology.cz)
Obličej a krk
Vrásky dodávají tváři „charakter“ a jejich vzhled mnohdy napoví i o povaze svého nositele. Avšak žádná žena není povinna mít své vrásky ráda. Plastika nabízí face-lifting, což je chirurgické vypnutí kůže. Laicky řečeno – kůže se v požadované partii vypne a její přebytek se uřízne, přičemž je řez veden v „neviditelných“ oblastech – obvykle za hranicí vlasové linie. Po tomto zákroku vždy zůstanou jizvy. Ženy, které mají sklon k tvorbě silných (keloidních) jizev, by měly na tento způsob vylepšení zapomenout. V posledních letech se uplatňují i endoskopické operace, po nichž zůstanou jen minimální jizvičky. Laserový face-lift je mnohdy doplněním chirurgického. Určitým typem laserového paprsku se „odpaří“ povrchová vrstvička buněk pokožky, která je v krátké době (řádově dny) nahrazena „novou kůží“. Této metody lze využít i při odstraňování jizviček po akné. Než dojde k obnově kožního krytu, je nutné kůži krýt mastmi s protiinfekčními účinky. Laserem lze ošetřit i krk a dekolt.
Pokleslá víčka a váčky pod očima jsou taktéž vhodným úkolem pro plastického chirurga. Při operaci pokleslého horního víčka se odstraní nadbytečná kůže, po operaci je na víčku v místě řezu jizvička. Váčky pod očima jsou tvořeny tukovými tělísky. K nim se chirurg dostane i tím, že provede laserovým skalpelem řez na „vnitřní“ straně dolního víčka. Sliznice se po operaci zalepí – nešije se, nevznikají jizvičky.
Spravit lze i tvar nosu (pozor, obličej pak může nabýt zcela jiného výrazu, s nímž žena nemusí být zcela spokojena), tvar rtů, ušních boltců… Některá pracoviště provádějí i několik úprav najednou – více zákroků při jedné narkóze.
Nejen pro ženy
V posledních letech se stávají klienty plastických chirurgů častěji i pánové. V určitých funkcích (či životních rolích) potřebují vypadat reprezentativně. Dříve požadovali nejčastěji autotransplantaci vlasů, dnes však i korekci postavy (především břicho), či úpravu kosmetických vad, například nehezkých jizev. Různé typy epilací a depilací (v současnosti nejčastěji laserem), odstraňování pigmentových skvrn a névů (mateřských znamének) požadují nejen ženy, ale i muži, jimž na vzhledu záleží.
Co nepožadovat
Jsou některé vady na kráse, se kterými si ani plastická chirurgie neporadí. K nim například patří tělesná výška. I když ve světě jsou známa pracoviště, která nabízejí prodlužování či zkracování končetin, není radno se jimi nechat zlákat. Jde o dlouhodobou „terapii“, značně bolestivou, s nezaručeným výsledkem. Také zmenšování vystupující dolní čelisti lze technicky provést, ale odhodlat by se k ní měli jen ti, jimž tzv. progenie činí zdravotní problémy.
Kam se obrátit?
Protože jde o náš vzhled, potažmo zdraví, neměli bychom riskovat a dát se zlákat „výhodnou“ nabídkou neznámého a nevyzkoušeného zařízení. Vždy se dobré zvolit renomované pracoviště, které investuje do obnovy svého vybavení a kde pracují zkušení a neustále se vzdělávající zdravotníci. Nejlepší doporučení jsou osobní zkušenosti klientů. Pokud je přítelkyně spokojená se službami, do nichž se počítá (kromě výsledku zákroku) i vstřícnost personálu, jeho ochota odpovídat na všechny dotazy, pak není důvod se nesvěřit do osvědčených rukou.
Výkony, které plastická chirurgie (až na výjimky) poskytuje, nebývají hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Většinou jde o nemalé částky, které se mohou u různých pracovišť lišit. U nápadně nízkých cen je však nutné zjistit, co všechno konkrétní částka pokrývá – zda je do ceny zahrnut i materiál, následná péče, narkóza… I velmi nízká počáteční cena se pak po započítání všeho nezbytného může vyšplhat do závratné výšky. Před definitivním rozhodnutím by měla klientka znát konečnou celkovou cenu za požadovanou úpravu.
Otázka téměř povinná
Proč chci konkrétní úpravu? Zkušenosti plastických chirurgů vypovídají o tom, že za přáním nápravy kosmetického nedostatku může vězet něco jiného než pouhá nespokojenost se svým vzhledem. Mohou to být nevyřešené partnerské problémy, nespokojenost s intimním životem, psychické poruchy (deprese, určité typy tzv. dysmorfické poruchy, při níž jedinec nesprávně vnímá své tělesné proporce, sociální fobie atp.). V těchto případech však plastická chirurgie nepomůže a následuje zklamání.
Vložit komentář