chirurg

Ideální prsa z rukou plastického chirurga

Říká se, že pro krásu se musí trpět. Ale dnes se za ni hlavně musí dost platit. Například liposukce vyjde na 10 až 45 tisíc a za nová prsa zaplatíme minimálně 45 tisíc korun. Přesto zájem o zkrášlení těla stále roste, vždyť podle odhadů lékařů se u nás ročně provede přes deset tisíc estetických operací. A úpravy prsou, které již zdaleka nejsou výsadou slavných hereček, zpěvaček a modelek, jsou velmi časté.

Poprsí a sebevědomí

Větší, menší, hezčí… Prsa jsou symbolem ženské krásy už od nepaměti a jejich tvar, velikost i symetrie mají zásadní vliv na ženskou psychiku. Za nejpádnější důvod návštěvy plastické chirurgie lze proto považovat vlastní nespokojenost. I lékaři uznávají, že kromě zdravotních důvodů hraje obrovskou roli psychický aspekt. Hnací silou však musí být vlastní rozhodnutí, nikoli přání partnera nebo hodnocení kamarádek. Očekávat od plastické chirurgie, že za nás vyřeší třeba partnerskou krizi, je více než pošetilé. Výsledek však může dodat chybějící sebevědomí a vůli mnohé trable v mezilidských vztazích řešit. Zvláštní skupinu důvodů k úpravě prsou tvoří zdravotní důvody, zejména následky onkologického onemocnění.

Zvětšit a vymodelovat

Zvětšení prsou je zákrok, při kterém se nedostatek tukové tkáně nahradí silikongelovými implantáty. Jejich tvar je navržen tak, aby kontura prsu po operaci byla přirozená a konzistencí připomínala normální tkáň. Objem implantátů se nejčastěji pohybuje mezi 270 až 360 ml, záleží na přání pacientky, velikosti a tvaru jejího hrudníku. Významnou roli v rozhodování hraje též názor plastického chirurga. Pro vkládání implantátu se řezy dlouhé 4 až 5 cm vedou v buď podpaží, v podprsní rýze nebo při dolní hranici dvorce.
Modelaci prsou zase vyhledávají zejména ženy nespokojené s tím, jak se jim prsa změnila po dětech nebo v přechodu. Následkem těhotenství a kojení totiž často dochází k poklesu prsou, přirozená pružnost kůže je narušena a stav zhoršuje i přítomnost neblahých strijí. V takovém případě se provádí kombinovaná operace, při níž se prsa tvarově upraví – modelují – a pomocí implantátů zvětší.

Z velkých malé

Zřejmě neslavnější ženou, která si v poslední době nechala zmenšit prsa, je politička Petra Buzková. Sama říká, že ze zdravotních důvodů. A těmi ostatně podle lékařů ženy s velkými prsy opravdu trpí. Nadměrně velká prsa, často značně pokleslá, totiž zatěžují ženu nejen psychicky a esteticky, ale mohou být příčinou například kožních ekzémů, plísní a dýchacích potíží. Trpí krční a hrudní páteř, váha prsou může vést až k chronickým bolestem zad.
Úpravu velikosti a poklesu poprsí je možno provést pouze operací, která probíhá v celkové narkóze. Stejně jako u zvětšení platí, že při stanovování výsledné velikosti je nutno brát v úvahu přání pacientky, konstituci její postavy a doporučení lékaře. Během operace je pak redukována určitá část tukové tkáně a nadbytečná kůže v dolní polovině prsu. Výsledná jizva vede kolem přesunutého dvorce, dále svisle dolů (5 až 6 cm) a pokračuje v podprsní rýze.
Podobně se postupuje u operace asymetrie, kdy je výrazný rozdíl mezi velikostí obou prsů. Když je menší prs tak akorát, chirurgové druhý zmenší. Jestliže žena chce oba prsy stejně velké jako ten větší, použije se implantát a chirurg vymodeluje stejný tvar.

Kdy a kam na plastiku

S operacemi prsou by se nemělo nijak spěchat, protože v těhotenství a při kojení se ňadra značně mění, takže tvar a velikost prsou lékaři doporučují řešit raději až v době, kdy už žena neplánuje žádné těhotenství. Například po zákroku zmenšení prsou už žena nemůže nikdy kojit, naopak při vkládání implantátu budoucí kojení není ohroženo, protože silikon se umísťuje pod mléčnou žlázu. Horní věková hranice záleží zejména na zdravotním stavu klientky. Kuriózní je, že nejvytíženější jsou prý plastičtí chirurgové kolem Vánoc, protože ženy dostávají „nová prsa“ jako dárek od Ježíška. A taky na jaře, kdy se chystáme do plavek.
Při výběru místa zásadně a pouze sázíme na stálé pracoviště plastické chirurgie. Mnozí chirurgové si totiž pronajímají ordinace a sály na několik hodin týdně. Byť sebešikovnější „putovní“ chirurg nemůže nabídnout takovou péči, jako „kamenné“ oddělení. Vyskytne-li se komplikace po operaci v době, kdy se neordinuje, může vzniknout problém.
Ani Zlaté stránky nejsou v případě volby plastické chirurgie tou pravou zárukou kvality poskytované péče. Nejlépe je dát na doporučení spokojené klientky. Zájemkyně by se však stejně měla ujistit o erudici pracovníků a při osobní návštěvě se v ordinaci (čekárně) poohlédnout po certifikátu.

Za prsa se draze platí

Ač se různá pracoviště snaží na sebe upozornit a přitáhnout klientky „výhodnějšími“ cenami, jsou obnosy za srovnatelné výkony ve srovnatelných zařízeních velmi blízké. Úpravy prsou patří k nejdražším zákrokům estetické chirurgie – zvětšení pomocí implantátů stojí minimálně 44 tisíc korun. Nejlevnější materiál vyjde totiž na více než dvacet tisíc a stejně stojí i operace. Zmenšení prsů je tedy výrazně levnější než zvětšování, protože odpadá hrazení drahých implantátů (cena se pohybuje kolem 20 tisíc korun). Vždy bychom měli chtít při vstupní konzultaci vědět, co je v deklarované ceně zahrnuto a za co bude potřeba ještě připlatit. Většina seriózních pracovišť poskytuje vstupní konzultaci zdarma nebo za zanedbatelnou částku.
Za určitých podmínek, které je nutné si ověřit, hradí výkon a následnou léčbu zdravotní pojišťovna. Většinou je to při odnětí prsu jako následek nádoru, někdy hradí zákrok pojišťovna například u mladých dívek, které trpí pocitem, že poutají příliš velkou pozornost, snaží se skrývat prsa v předklonu a ničí si páteř.

Co očekávat

V tom musíme mít jasno, než se definitivně rozhodneme. K ujasnění by měla přispět konzultace s odborníkem, který nám podrobně vysvětlí, jak problém bude řešit, jaký výsledek lze očekávat, jak dlouho budeme muset zůstat na lůžku. Připravme se předem, že každá rána více či méně bolí. Voperování implantátů v sobě také skrývá určitá rizika. Organismus nemusí tuto vlastně cizí látku přijmout, prs se může zjizvit, ve výjimečných případech se tlakem implantátu poškodí mléčná žláza.
Také mějme na paměti, že jednou operací se z nás nestane rázem někdo jiný. Plastickou operací si řešíme svůj problém, samy se o výkonu rozhodujeme a samy musíme přispět svou trpělivou a disciplinovanou spoluprací s lékaři k zdárnému průběhu. Očekávat můžeme opět především svůj dobrý pocit.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.