Zánět dutin (sinusitis)

Lebeční kosti nejsou zcela kompaktní. Obsahují dutiny, některé z nich jsou spojeny kanálky s nosní dutinou. Tyto dutiny vystýlá sliznice, která může být postižena zánětem (například při virovém onemocnění) současně se sliznicí nosu.

Pokud zánět přetrvává i po odeznění virové choroby z nachlazení, mluvíme o zánětu vedlejších nosních dutin (sinusitis). Může však jít i o samostatné onemocnění bez „úvodní“ rýmy. Při zánětu sliznice zduří a produkuje zánětlivý výpotek, který se v dutinách hromadí.
Zánět dutin se zpravidla projeví bolestmi hlavy, zvýšenou teplotou i horečkou. Bolesti jsou lokalizovány do oblasti čela, za oči, případně i do čelistí. U některých nemocných se může objevit světloplachost a huhňavý hlas. Častý bývá kašel.
Zkušený lékař při charakteristických příznacích onemocnění pozná i bez dalších vyšetření. Průkaz zánětu dutin provede rentgenový snímek nebo ultrazvuk.

Základem léčby je klid, péče o nosní sliznice přípravky, které mírní jejich zánětlivý otok. Tím se totiž „otevřou“ i otokem uzavřené kanálky do vedlejších nosních dutin, takže z nich může odtékat výpotek.
Je důležité rozlišit, zda jde o zánět virového nebo bakteriálního původu. Vyvolavatelem jsou zpravidla viry, bakterie se však na zánětem oslabených sliznicích velmi často pomnoží. V posledních letech je dobrou diagnostickou pomůckou vyšetření tzv. C-reaktivního proteinu (CRP), který je poměrně spolehlivým ukazatelem bakteriální infekce. Je-li hodnota CRP zvýšená, svědčí to pro bakteriální infekci, kterou je nutné léčit antibiotiky.
Zajímavost: Kojenci a malé děti nemohou mít zánět dutin. Dutiny se začnou vytvářet až v předškolním a mladším školním věku.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.